HomeHL-SportsΚωπηλασία: «Ασημένιος» ξανά ο Στέφανος Ντούσκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Κωπηλασία: «Ασημένιος» ξανά ο Στέφανος Ντούσκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

«Ασημένιες» οι Μπούρμπου και Αναστασιάδου

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κωπηλασίας ανέβηκε ο Στέφανος Ντούσκος.

Ούτε στο ερασιτεχνικό! Οι πρωταθλητές του NBA βγήκαν για ζέσταμα με παντόφλες

Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο κατέκτησε και φέτος, στο Ζέγκεντ της Ουγγαρίας, το ασημένιο μετάλλιο στο σκιφ, μετά από μάχη με τον Ολιβερ Τσάιντλερ. Η νέα επιτυχία του είναι η τρίτη σερί μετά το Μπλεντ της Σλοβενίας πέρυσι και στο Μόναχο το 2022.

Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε σε 7:41.36, έναντι 7:38.47 του Γερμανού, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης. Την τρίτη θέση πήρε ο Λιθουανός Γκιέντριους Μπιελιάουσκας με 7:43.35.

Οι δύο σπουδαίες Ελληνίδες αθλήτριες Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Αναστασιάδου πραγματοποίησαν μία φανταστική εμφάνιση στον τελικό της δικώπου και κατέκτησαν τη δεύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας που διεξάγεται στο Ζέγκεντ.

Οι δύο Ελληνίδες τερμάτισαν στη δεύτερη θέση στον μεγάλο τελικό της δικώπου με χρόνο 08:00.87. Μπροστά τους βρέθηκε μόνο το πολύ δυνατό πλήρωμα της Ρουμανίας με τις Ιοάνα Βριντσεάνου και Ροξάνα Ανγκέλ (07:52.05).