HomeHL-SportsSuperleague: Ξανά 6άδα η Λαμία, ανάσα για τον Βόλο, βυθίζονται Παναιτωλικός – Κηφισιά!

H super Λαμία συνεχίζει την ασταμάτητη πορεία της και βρέθηκε ξανά στη πρώτη εξάδα μετά το διπλό στο Αγρίνιο. Βαθμός ανάσα για τον Βόλο στις Σέρρες

Με τον Γιάννη Φετφατζίδη να γυρίζει στα εν Ελλάδι γκολ μετά από περίπου 3.5 χρόνια, ο Άρης χωρίς να… γοητεύσει πέρασε νικηφόρα από ένα ακόμη εκτός έδρας ραντεβού.

Οι «κίτρινοι» επικράτησαν στην Καισαριανή με 1-0 της μαχητικής Κηφισιάς και συνεχίζουν σταθερά στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σε ένα ματς χωρίς δάφνες ποιότητας, η Κηφισιά ήταν αυτή που καίγονταν για βαθμούς, πάλεψε να σώσει έστω έναν πολύτιμο πόντο.

Όμως τελικά έμεινε με την προσπάθεια και παράλληλα έμεινε στην τελευταία θέση του πίνακα.

Πέρασμα με… άρωμα από playoffs για την Λαμία από το Αγρίνιο, καθώς επικράτησε με 2-1 του Παναιτωλικού σε ένα παιχνίδι που είχε 4 δοκάρια.

Τρία για τους γηπεδούχους με τους Χουάνπι και Καρέλη στην ίδια φάση και τον Πέδρο στην επανάληψη, ενώ και ο Καρλίτος σημάδεψε το δοκάρι για τους νικητές.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με την Λαμία να προηγείται με τον Μάλτσι στο πρώτο μέρος και τους Αγρινιώτες να ισοφαρίζουν με την σέντρα της επανάληψης.
Παρά την πρωτοβουλία των κινήσεων που είχαν, η ομάδα του Βόκολου ήταν αυτή που βρήκε γκολ νίκης για το τελικό 2-1.
Πλέον οι Φθιωτοί ξαναπάτησαν 6άδα και συνεχίζουν να ονειρεύονται, ενώ από την άλλη ο Παναιτωλικός συνεχίζει να απογοητεύει τους φίλους του και να παραμένει βυθισμένος στα επικίνδυνα μονοπάτια.
Τέσσερα γκολ, δύο πέναλτι, πολλές αποφάσεις μέσω VAR, πολλά νεύρα κι ένα γκολ στις καθυστερήσεις. Όλα τα παραπάνω είναι το «πακέτο» του γεμάτου νεύρα αγώνα των Σερρών.
Εκεί όπου ο Πανσερραϊκός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, το… γύρισε σε 2-1, αγκάλιασε το πολύτιμο τρίποντο, αλλά τελικά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βόλος με το εύστοχο πέναλτι του Γκαρσία πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στο… χορταστικό 2-2.
Πλέον με τον βαθμό αυτό οι Θεσσαλοί… έβαλαν τρεις ομάδες από κάτω και το ερχόμενο Σάββατο υποδέχονται στο Πανθεσσαλικό τον Παναιτωλικό σε ένα ματς που έχει χαρακτήρα… εξάποντου!

14. Κηφισιά 12
*Από τον Ολυμπιακό έχει αφαιρεθεί 1 βαθμός.
** Αρης, Κηφισιά, Παναιτωλικός, Πανσερραϊκός, Βόλος και Λαμία έχουν ματς περισσότερο.