HomeHL-SportsΝικητής στη Ρωσία ο Παναθηναϊκός, 89-79 τη Ζενίτ

Νικητής στη Ρωσία ο Παναθηναϊκός, 89-79 τη Ζενίτ

Ζενίτ Παναθηναϊκός 79-89

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την πρώτη φετινή του εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη με σκορ 89-79, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Με αυτό τον τρόπο οι «πράσινοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 2-2 και υποχρέωσαν τους Ρώσους στην τρίτη τους ήττα.

Με τον Τζίμερ Φρεντέτ να ηγείται της επίθεσης του Παναθηναϊκού με 22 πόντους, τους ΝτεΣόν Τόμας (17π.) και Τζέικομπ Ουάλι (14π.) να προσθέτουν τα ονόματα τους στη λίστα των… διψήφιων, τον Νικ Καλάθη να δίνει ρεσιτάλ στη δημιουργία (15 ασίστ) και τον Ιωάννη Παπαπέτρου (11 ριμπάουντ-ρεκόρ καριέρας στη Euroleague) να «σφραγίζει» με τις άμυνες του τη νίκη στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι «πράσινοι» απέφυγαν το τρίτο διαδοχικό… στραβοπάτημα.

Θετικοί οι Ίαν Βουγιούκας (6π., 3 μπλοκ), Ντίνος Μήτογλου (8π.). Με μόλις 8 λάθη ολοκλήρωσε τον αγώνα το «τριφύλλι», το οποίο όμως είχε και πάλι Αχίλλειο πτέρνα τα επιθετικά ριμπάουντ (5 έναντι 15 της Ζενίτ).

Από τους Ρώσους, που βρέθηκαν ακόμη και στο -14 στην τρίτη περίοδο, αλλά πάλεψαν για την ανατροπή, ξεχώρισε ο Ματέους Πονίτκα με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Το ματς ξεκίνησε με τη Ζενίτ να στοχεύει και να εκμεταλλεύεται τις αμυντικές αδυναμίες του Παναθηναϊκού. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Ρώσοι να προηγηθούν 5-0 αρχικά και 8-4 στη συνέχεια, διατηρώντας το προβάδισμά τους σε ένα μεγάλο μέρος της περιόδου (14-10).

Σε εκείνο το σημείο η άμυνα του Παναθηναϊκού «έδεσε» με τον Βουγιούκα να παίρνει τη θέση του Παπαγιάννη, ενώ ο Τόμας πήρε φόρα στην επίθεση.

Ο Αμερικανός σημείωσε 10 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί (20-18). Το 22-20 στο 10’ υπέρ των «πράσινων» διαμορφώθηκε με καλάθι του Ντίνου Μήτογλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός «έδεσε» την άμυνά του και κατάφερε να βρει ρυθμό και στην επίθεση.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη βρήκε πόντους από τον Μήτογλου και προηγήθηκε 30-26, ενώ με καλάθι του Γουάιλι ξέφυγε και με +6 (36-30). Ακολούθησαν τα καλάθια του Άιβερσον και του Φρεντέτ (38-36), όμως η Ζενίτ ισοφάρισε με δύο τρίποντα του Αλμπισί. Το 40-38 του ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Βουγιούκας, καθώς το καλάθι του Τόμας στην εκπνοή κρίθηκε εκπρόθεσμο.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί με 14 πόντους διαφορά, χωρίς όμως να μπορέσει να τη διατηρήσει.

Ο Παπαπέτρου σκόραρε αρχικά (42-38) και στη συνέχεια δούλεψαν τα τρίποντα, που σημείωσαν κατά σειρά οι Φρεντέτ, Τόμας και Παπαπέτρου, ενώ με το γκολ-φάουλ του Γούαιλι το σκορ έφτασε στο 54-45 υπέρ των «πράσινων». Φρεντέτ και Γουάιλι συνέχισαν να έχουν επαφή με το αντίπαλο καλάθι, γεγονός που έφερε το «τριφύλλι» στο +14 (63-49).

Η Ζενίτ επέστρεψε στο 30’ στο -5 (65-60) με κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τον Ματέους Πονίτκα.

Η πίεση της Ζενίτ συνεχίστηκε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τον Αμπρομάιτις να μειώνει σε 62-65. Ωστόσο Γουάιλι και Καλάθης χάρισαν μία διαφορά 8 πόντων στον Παναθηναϊκό (62-70). Τόμας, Τρούσκιν και Ρένφρο προσπάθησαν για την ανατροπή (78-81 στο 37΄), αλλά οι πολύτιμες άμυνες του Παπαπέτρου (κομβικό επιθετικό ριμπάουντ) και η ευστοχία του Φριντέτ από τη γραμμή των βολών κράτησαν σε απόσταση τους «πράσινους» (79-85 στο 39΄).

Την ίδια στιγμή οι Ρώσοι αστόχησαν σε κομβικές βολές, με τον Παναθηναϊκό να «αποδρά» νικητής.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-40, 60-65, 79-89.

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ζοάν Πλάθα): Άιβερσον 10, Αλμπισί 15 (4), Πονκρασόφ, Χόλινς, Τόμας 12 (2), Ρένφρο 2, Κοστόφ, Πούσκοφ 2, Τρούσκιν 6 (2), Αμπρομάιτις 4, Πονίτκα 16 (1), Αγιόν 12 (2).

Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Τόμας 17 (2), Ράις 3 (1), Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 9 (11 ριμπάουντ), Βουγιούκας 6 (3 τάπες), Τζόνσον, Μπράουν, Φρεντέτ 22 (2), Καλάθης 8 (15 ασίστ), Γουάιλι 14, Μήτογλου 8, Μπεντίλ 2.