HomeΣΠΟΡΤρίποντο με ανατροπή ο Ηρόδοτος

Τρίποντο με ανατροπή ο Ηρόδοτος

Η ομάδα του Λυρώνη πήρε σημαντική νίκη με 2-1 επί του ΑΟΧ/Κισσαμικός και ελπίζει

Στο ένα εκ των δύο Κρητικών εμφυλίων, ο Ηρόδοτος φιλοξένησε τον ΑΟΧ/Κισσαμικό την Κυριακή  για την 21η αγωνιστική της Β΄ Εθνικής. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν μια σπουδαία νίκη 2-1 με ανατροπή και πήραν μια ανάσα για την παραμονή.

Στο πρώτο τέταρτο ο Ηρόδοτος ήταν πιο απειλητικός αλλά όχι και αποτελεσματικός, συνεπώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία με τον Αρναρέλλη, ο οποίος πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 16ο λεπτό.

Το γκολ επισκίασε το παιχνίδι και για αυτό το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι άλλο να μας παρουσιάσει.

Μετά την ανάπαυλα η ροή του αγώνα κύλησε στα ίδια πλαίσια με τον Ηρόδοτο να πιέζει και τον ΑΟΧ/Κισσαμικό προσπαθεί να κλέψει μια φάση, κάτι που δεν το κατάφερε ποτέ, αντιθέτως οι γηπεδούχοι κάνοντας σωστές αλλαγές βρήκαν την ισοφάριση στο 77ο λεπτό με τον Ζαμπορόφσκι.

Δέκα λεπτά πίεσης χρειάστηκε η ομάδα του Λυρώνη ακόμα για να φέρει τα πάνω κάτω, καθώς στο 87ο λεπτό ο Πίντο έκανε με σουτ από κοντινή απόσταση το 2-1 και έφερε την ολική ανατροπή.

Ανώτερη η ομάδα της Νέας Αλικαρνασού που άξιζε την νίκη, να σημειωθεί ότι και οι δύο σκόρερ ήρθαν από τον πάγκο επιβεβαιώνοντας τον προπονητή τους

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Λυρώνης)Τσιλιγγίρης, Γραικός, Ανδρέου, Τουγλής, Μουκίδης, Γιαλούσης, Μπαρέτας, Αργκιλέσι (46′ Ζαμπορόφσκι), Ηλιάδης, Γκούφας (66′ Πίντο), Κονέ

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Σεσάι, Παπαχρήστος (74′ Αρναούτογλου), Τόλι, Φαζός, Σελινιωτάκης, Αποστολόπουλος, Αρναρέλλης (46′ Χαλκιαδάκης), Βρεττός, Καραγιάννης (64′ Τεφούσης), Κάσσος