HomeHL-SportsΠαναθηναϊκός Βαλένθια 75-56

Παναθηναϊκός Βαλένθια 75-56

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε 75-56 της Βαλένθια στο ΟΑΚΑ και πανηγύρισε την 18η νίκη του στην regular season της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» πλέον θα ψάξουν τη νίκη στο Μιλάνο επί της Αρμάνι στοχεύοντας στο καλύτερο δυνατό πλασάρισμα εν όψει των πλέι οφ.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ διατήρησε τις ελπίδες της για να μπει στην τετράδα και να αποκτήσει το πλεονέκτημα έδρας στην post season. Αυτό θα συμβεί αν την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου οι «πράσινοι» νικήσουν την Αρμάνι στο Μιλάνο και ηττηθεί η Ρεάλ Μαδρίτης εντός έδρας από την Μπάμπεργκ ή προκύψει τριπλή ισοβαθμία με Ολυμπιακό και Ρεάλ, στην περίπτωση που οι «ερυθρόλευκοι» ηττηθούν στην έδρα τους από τη Ζαλγκίρις Κάουνας, σε συνδυασμό με νίκες Παναθηναϊκού και «βασίλισσας». Αν όμως οι δύο ελληνικές ομάδες ηττηθούν και νικήσει η Ρεάλ, τότε θα προκύψει ελληνικός «εμφύλιος».

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εκπληκτικά το παιχνίδι έπαιξε καλή άμυνα και κινήθηκε σε ρυθμούς… All Star Game στην επίθεση συνδυάζοντας ουσία και θέαμα. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν γρήγορα 4-0 με τους Τζέιμς και Καλάθη, ενώ σειρά πήραν οι Γκιστ, Αντετοκούνμπο, Σίνγκλετον και Βουγιούκας για να διαμορφώσουν το 22-9, με την Βαλένθια να σκοράρει τρία τρίποντα με τους Τόμας, Μαρτίνεθ και Βαν Ρόσομ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 23-13 με καλάθια από τους Χλίνασον και Σαν Εμετέριο.

Ο Πασκουάλ στο δεύτερο δεκάλεπτο ανακάτεψε την τράπουλα σε ότι αφορά την πεντάδα με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να χάσει τη συνοχή του και η Βαλένθια να μειώσει. Με σερί 5-0 οι Ισπανοί μείωσαν στους 5 (23-18), όμως ο Πέιν πήρε πάνω του το σκοράρισμα και με τη βοήθεια των Παππά και Λοτζέσκι έφεραν το «τριφύλλι» στο +11 (34-23). Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 40-31 με τον Γκιστ να σκοράρει στην εκπνοή.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει υπό τον έλεγχό του τον αγώνα και διατήρησε μία διαφορά ασφαλείας. Αρχικά η Βαλένθια κατάφερε να πλησιάσει και πάλι στο -5 (41-36) με τρίποντο του Σαν Εμετέριο, όμως στη συνέχεια ο Καλάθης πήρε φωτιά και με δικούς του πόντους, αλλά και ασίστ έφερε τους «πράσινους» στο +17 (53-36). Ο Έρικ Γκριν που ήταν εξαφανισμένος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε 6 πόντους, με τον Παναθηναϊκό να οδηγείται στον επίλογο με το υπέρ του 57-47.

Με τον Καλάθη να συνεχίζει με τον ίδιο ενθουσιασμό σε εκτέλεση, οργάνωση και δημιουργία ο Παναθηναϊκός παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας, ενώ δύο κολλητά τρίποντα του Τζέιμς τον έφεραν στο 37΄ στο +17 (70-53). Με τον Αμερικανό να κάνει επίδειξη και των αλτικών ικανοτήτων του και μπλοκ στον Ντόορνεκαμπ οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στον υπολειπόμενο χρόνο, φτάνοντας άνετα στο τελικό 75-56.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 40-31, 57-47, 75-56.

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ):
Σίνγκλετον 11 (2), Τζέιμς 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πέιν 12 (4/11 σουτ, 4/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Παππάς 4, Ντένμον, Γκιστ 9, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 17 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6.

Βαλένθια (Τσους Βιδορέτα):
Τόμας 7 (1/6 τρίποντα), Γκαρθία 3 (1), Αμπάλντε 3 (1), Βαν Ρόσομ 3 (1), Μαρτίνεθ 3, Σαν Εμετέριο 6 (1), Πλάις 5 (2/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Σάστρε, Γκριν 10 (4/11 σουτ), Ντόορνεκαμπ 8 (0/5 τρίποντα), Χλίνασον 8.