HomeHL-SportsΠαναθηναϊκός Ολυμπιακός 68-61

Παναθηναϊκός Ολυμπιακός 68-61

Την πρώτη θέση στη regular season της Basket League εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος κέρδισε για δεύτερη φορά τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα και για τρίτη συνολικά τη φετινή σεζόν.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο ΟΑΚΑ 68-61 και πανηγύρισαν την 14η νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες στο ελληνικό πρωτάθλημα. Από την άλλη, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου γνώρισε την τέταρτη ήττα της στη Basket League και πλέον περιμένει τα πλέι οφ για να διεκδικήσει το πρωτάθλημα με μειονέκτημα έδρας.

Για τον Παναθηναϊκό ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 12. Κομβικός ήταν ο Κωνσταντίνος Μήτογλου, ο οποίος έδωσε αέρα 8 πόντων στο 34΄ και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. O Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε, λόγω τραυματισμού στο μάτι.

Από τον Ολυμπιακό, που κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, ξεχώρισε ο Γιώργος Πρίντεζης με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με περισσότερη συγκέντρωση και κατάφερε να χαλάσει τις επιθετικές προσπάθειες του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» χρειάστηκαν 8:42 για να σκοράρουν το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 11-20. Για τον Ολυμπιακό πόντους προσέφεραν οι Πρίντεζης, Παπανικολάου, Σπανούλης και ΜακΛίν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το παιχνίδι, καθώς βρήκε τρόπο να περιορίσει τον Ολυμπιακό επιθετικά, αλλά και να σκοράρει πόντους. Ο Λούκας Λεκαβίτσιους με δύο τρίποντα έδωσε ώθηση στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, ενώ πόντους σημείωσαν και οι Γκιστ και Βουγιούκας.

Για τον Ολυμπιακό, που ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος υποπίπτοντας σε 16 φάουλ, λύσεις στην επίθεση προσέφεραν οι Γουίλτζερ, Τόμπσον, Πρίντεζης και Μάντζαρης. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατήρησε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Παπανικολάου, αλλά και τους Μιλουτίνοφ και ΜακΛίν να φορτώνονται με τέσσερα φάουλ, κάνοντας δύσκολο το έργο του Ολυμπιακού μέσα στη ρακέτα.

Με τρίποντο του Ρίβερς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 36-35, όμως ο Παπανικολάου απάντησε με δικό τους σουτ τριών πόντων (36-38). Ρίβερς και Γκιστ μείωσαν σε 40-41, ενώ ο Μήτογλου σημείωσε το 45-44.

Ο Παππάς σκόραρε λίγο αργότερα για το 48-46, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να προηγείται με 50-48.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε το +4 (52-48) με τον Ρίβερς να σκοράρει, ενώ με τον Μήτογλου να παίρνει προσπάθειες οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +8 (61-53), στο 34’.

Ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Πρίντεζη (61-56), ωστόσο ο Παναθηναϊκός εδραίωσε το προβάδισμά του (65-56) και τελικά έφτασε στη νίκη. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να μειώσουν με 65-60, αλλά οι παίκτες του Πασκουάλ πανηγύρισαν με το τελικό 68-61.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 30-32, 50-48, 68-61.