HomeHL-SportsΖαλγκίρις Ολυμπιακός 101-91

Ζαλγκίρις Ολυμπιακός 101-91

Εκτός Final-4 ο Ολυμπιακός, 101-91 η Ζαλγκίρις

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στο Κάουνας, γνώρισε την ήττα με 101-91 και με συνολικό σκορ στις νίκες 3-1 έμεινε εκτός του Final-4 του Βελιγραδίου. Οι Πειραιώτες, που ξεκίνησαν τη σειρά με πλεονέκτημα έδρας είδαν τους Λιθουανούς να τους ξεπερνούν και αφού έχασαν το ένα ματς στο ΣΕΦ, γνώρισαν δύο ακόμα ήττες από τη Ζαλγκίρις, η οποία πέρασε πανηγυρικά στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Χωρίς τον τραυματία Γιώργο Πρίντεζη στη δωδεκάδα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -17 στο 17ο λεπτό, δεχόμενος «βροχή» από τρίποντα (13/24 στο σύνολο!) λόγω της αμυντικής ολιγωρίας του. Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Σπανούλης με 19 πόντους, με τον Στρέλνιεκς να είχε 17 και τον Παπανικολάου να προσθέτει άλλους 15. Από την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, κορυφαίος ήταν ο Πάνγκος με 21 πόντους, αλλά πολύ σημαντική συμβολή είχε και ο Ουλάνοβας, ο οποίος τελείωσε το ματς με 20 και 9 ριμπάουντ.

Η Ζαλγκίρις ήταν η ομάδα που μπήκε δυναμικά στον αγώνα και με ηγέτη και σκόρερ τον Πάνγκος προηγήθηκε αρχικά 5-0 και στη συνέχεια 14-5. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, καθώς ο Ρόμπερτς ισοφάρισε σε πρώτο χρόνο (5-5), ενώ Σπανούλης, ΜακΛιν, Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ, Ουίλτζερ και Στρέλνιεκς προσέφεραν τους δικούς τους πόντους με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να μειώσει στον πόντο (21-20). Ένα καλάθι του Ντέιβις και το buzzer beater του Παπαπέτρου που τελικά χρεώθηκε ως δίποντο διαμόρφωσαν το 23-22 στο 10’.

Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Ολυμπιακό. Από το 29-27 που διαμορφώθηκε με πόντους του Στρέλνιεκς οι Λιθουανοί έτρεξαν επί μέρους σκορ 17-2 και εκτόξευσαν το υπέρ τους σκορ στο 46-29. Οι Πειραιώτες δεν βρήκαν αντίδοτο στην επίθεση της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ενώ στην επίθεση σκόραραν κατά κύριο λόγο με βολές. Η Ζαλγκίρις συνέχισε να «βομβαρδίζει» το καλάθι των «ερυθρόλευκων» και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο υπέρ 51-37, έχοντας σκοράρει στο δεκάλεπτο 28 πόντους, την ώρα που ο Ολυμπιακός πέτυχε μόλις 15.

Ο Ολυμπιακός έχασε στο επί μέρους σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα ο αγώνας να είναι μη αναστρέψιμος, η Ζαλγκίρις να κάνει πάρτι στο παρκέ και οι «ερυθρόλευκοι» να περιμένουν το τέλος του αγώνα που θα σήμανε και τον αποκλεισμό τους από το Final-4 του Βελιγραδίου και κατ’ επέκταση το τέλος του φετινού ταξιδιού τους στην Ευρωλίγκα. Οι Λιθουανοί στην τρίτη περίοδο έτρεξαν επί μέρους σκορ 27-19 και με το σκορ στο 78-56 και τη διαφορά στο +22 έδωσαν διαδικαστικό χαρακτήρα στον επίλογο, όπως είχαν κάνει και στο τρίτο ματς της σειράς των πλέι οφ.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε τελικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά ήταν αργά. Ο Ολυμπιακός έφταε σε απόσταση 11 πόντων, 91-80, 2:32 πριν τη λήξη. Η απογοήτευση του ηττημένου και ο ενθουσιασμός του νικητή είχε ως συνέπεια τα νεύρα στο τέλος, με τον Κώστα Παπανικολάου να αποβάλλεται μετά από αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή, 40΄΄ πριν τη λήξη (93-86). Το 101-91 ήταν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 51-37, 78-56, 101-91.