HomeHL-SportsΟλυμπιακός Χίμκι 92-75

Ολυμπιακός Χίμκι 92-75

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και επικράτησε 92-75 της Χίμκι, σε παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλεκοι», που διατήρησαν το απόλυτο των νικών, είχαν κορυφαίο τον Νίκολα Μιλουτίνοφ με 17 πόντους, ενώ 15 σημείωσε ο Γιώργος Πρίντεζης.

Ακολούθησαν οι Στρέλνιεκς (10π.), Τόμπσον (12π.), ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκαναν και οι Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Παπανικολάου, Μακλίν και Αγραβάνης.

Για την Χίμκι ο πιο ακριβοπληρωμένος παίκτης στην Ευρώπη, Αλεξέι Σβεντ σημείωσε 23 πόντους (4/9 τρίποντα), ενώ 19 σκόραρε ο Ρόμπινσον και 13 ο Άντερσον.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μεταφέρει το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα από τα πρώτα λεπτά, καθώς στην περιφέρεια υστερούσε των Ρώσων. Με τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη να σκοράρουν οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 8-2, ενώ ο Παπαπέτρου με βολές σημείωσε το 10-2. Η Χίμκι αντέδρασε άμεσα και με σουτ τριών πόντων από τον Σβεντ απέστρεψε στο ματς και ισοφάρισε σε 13-13. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προηγείται με 22-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Χίμκι βρήκε ως εκφραστή των επιθετικών της προσπαθειών τον Ρόμπινσον και προηγήθηκε 30-27. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τρίποντο του Μάντζαρη και στη συνέχεια ανέκτησε το προβάδισμα, καθώς έδεσε την άμυνά του.

Τόμπσον, Αγραβάνης, Μακλίν, Μάντζαρης, Στρέλνιεκς και Πρίντεζης συνέβαλαν στην επιθετική πολυφωνία των Πειραιωτών, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το πρώτο μισό του αγώνα με προβάδισμα εννέα πόντων (49-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε το… γκάζι και απέκτησε διαφορά ακόμα και 21 πόντων! Με πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος κυριάρχησε σε επίθεση και άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν επί μέρους σκορ 14-4 και ξέφυγαν με +18 (65-47), ενώ η ορμή του Ολυμπιακού συνεχίστηκε.

Ο Σβεντ περιορίστηκε στην περίοδο σε δύο βολές, χάρη στην άμυνα του Παπανικολάου, ενώ για την ομάδα του Σφαιρόπουλου Πρίντεζης, Τόμπσον και Μακλίν προσέφεραν σκορ και έφεραν το ματς στο 74-55.

Η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς η Χίμκι κυνηγούσε το σκορ, ο Ολυμπιακός όμως δεν επέτρεψε να τον απειλήσει ποτέ και έφτασε σε μία μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 49-40, 74-55, 92-75.