HomeHL-SportsΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 0-2

ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 0-2

Ο Αστέρας Τρίπολης πέρασε νικηφόρα από το Ηράκλειο επικρατώντας του ΟΦΗ με 2-0

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Κρητική ομάδα, η οποία έχει να γευθεί τη χαρά της νίκης από τις 2 Οκτωβρίου (το 2-0 επί της ΑΕΚ). Έκτη ήττα στο πρωτάθλημα για τον ΟΦΗ, που έχει άλλες τόσες ισοπαλίες και τρεις νίκες.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο γήπεδο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης”:

2′ Ο Χουχούμης γύρισε στον Μιριτέλο, αυτός στον επερχόμενο Μουνάφο, το σουτ του οποίου έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

7′ Ο Λάρσον βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενους και κατέληξε κόρνερ.

17′ Στην αντεπίθεση ο Αστέρας, ο Καλτσάς πάσαρε στον Κρέσπι, αλλά εκείνος δεν πιάνει καλό σουτ μέσα από την περιοχή και οι αμυνόμενοι του ΟΦΗ απομάκρυναν.

17′ Ο Μοσκέρα πάτησε στην περιοχή και σούταρε, με τον Γραμματικάκη αν αποκρούει με δυσκολία.

19′ Ο Μπάουμαν δεν ανησύχησε και μπλόκαρε το αδύναμο σουτ του Κρέσπι.

21′ Ωραία ομαδική προσπάθεια των γηπεδούχων από αριστερά, ο Φελίπε σούταρε μετά τη σέντρα του Αμπάντα, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Γραμματικάκη.

25′ Οι παίκτες του ΟΦΗ με τρεις πάσες έφθασαν στην περιοχή του Αστέρα, ο Αμπάντα σέντραρε αλλά η κεφαλιά του Φελίπε ήταν άστοχη.

27′ Ωραία κάθετη πάσα του Γαγιέγος στον Λάρσον, του οποίου το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

6066625-1568x1045

37′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Καλτσάς έβγαλε τη σέντρα και ο Χουάν Μιριτέλο με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάουμαν ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

45+2′ Σουτ του Φελίπε, μπλόκαρε ο Γραμματικάκης.

48′ Σέντρα – σουτ του Καλτσά, κεφαλιά του Κρέσπι από τη μικρή περιοχή, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άου

51′ Γύρισμα ο Λάρσον, η μπάλα κόντραρε στον Χουχούμη και κατέληξε στην αγκαλιά του Γραμματικάκη.

53′ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Καλτσάς πρόλαβε και “τσίμπησε” τη μπάλα, με τον Αμπάντα να τον ανατρέπει εντός περιοχής.

55′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Κρέσπι εκτέλεσε εύστοχα διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας της Τρίπολης.

57′ Εκτέλεση φάουλ του Γκος, ο Μπάουμαν έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε.

59′ Αρκετά άστοχο το σουτ ο Νέιρα.

60′ Ο Γκος έκλεψε τη μπάλα, μπήκε από πλάγια στην περιοχή και γύρισε αλλά ο Βούρος τελευταία στιγμή έδιωξε πριν ο Μιριτέλο σκοράρει προ κενής εστίας.

76′ Εκπληκτική επέμβαση του Γραμματικάκη με το πόδι σε εξ επαφής πλασέ του Φελίπε.

83′ Νέα εντυπωσιακή επέμβαση του Γραμματικάκη, απέκρουσε το πλασέ του Φελίπε και ενώ είχε αντίθετη φορά στο σώμα του.

90′ Κεφαλιά του Λαμπρόπουλου, κανένα πρόβλημα για τον Γραμματικάκη που μπλόκαρε εύκολα.

Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτ/νίας)
Βοηθοί: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Σάββας (Σερρών)
4ος διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)
VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών)
AVAR: Σπυρόπουλος (Αθηνών)

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον (59′ Μαρινάκης), Καρώ (67′ Λαμπρόπουλος), Βούρος, Τοράρινσον (72′ Ριέρα), Γκαγιέγκος, Νέιρα, Τοράλ, Αμπάντα, Μοσκέρα (59′ Μπάκιτς), Φελίπε.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Γκαρθία, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Μουνάφο (86′ Καρμόνα), Γκος (62′ Αλάγκμπε), Καλτσάς (86′ Βαλιέντε), Κρέσπι (74′ Ντιαρά), Ζουγλής (74′ Σίτο), Μιριτέλο.