HomeHL-SportsΟλυμπιακός Παναθηναϊκός 87-85

Ολυμπιακός Παναθηναϊκός 87-85

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 87-85 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας που κρίθηκε στην παράταση.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επί της ουσίας κέρδισε το πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ, ενώ βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάληξη της δε4ύτερης θέσης πίσω από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν για 35 λεπτά και έφτασαν ακόμη και στο +13 πόντους (30-43), όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός με επί μέρους σκορ 14-4 (από το 57-67) του Παναθηναϊκού έστειλε το ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων» στην παράταση (71-71).

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπράιαν Ρόμπερτς που ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους και εκπληκτική στατιστική, αφού έχασε μόλις μία βολή (1/1 δίποντα, 4/4 τρίποντα, και 4/5 βολές). Οι Σπανούλης και Πρίντεζης ακολούθησαν με 15 πόντους, ενώ το ντεμπούτο τους έκαναν στην Ευρωλίγκα οι Τιλί και Μπράουν.

Για τον Παναθηναϊκό, ο Τζέιμς Γκιστ με 21 πόντους κρατούσε τους «πράσινους», ενώ ο Νικ Καλάθης τον ξεπέρασε στο τέλος, φτάνοντας τους 23! Με 14 νίκες – 11 ήττες, ο Παναθηναϊκός θα παλέψει για τη πλεονέκτημα έδρας στις εναπομείνασες 6 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου.

O Δημήτρης Γιαννακόπουλος βρέθηκε στις κερκίδες του ΟΑΚΑ παρά την τιμωρία που του επέβαλε η Ευρωλίγκας. Μάλιστα, ο διοικητικός ηγέτης των «πράσινων» χειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους που αντιλήφθηκαν την παρουσία του.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και να δυσκολεύονται να σκοράρουν. Μετά την πρώτη εύστοχη βολή του Σίνγκλετον, ο Ολυμπιακός απάντησε με τους Πρίντεζη και Παπανικολάου, ενώ ο Γκιστ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Με το τρίποντο του Πρίντεζη το σκορ έφτασε στο 8-8 και ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί για πρώτη φορά με τέσσερις (16-12) χάρη στο εύστοχο τρίποντο του Γκάμπριελ. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε από τον Ρόμπερτς (16-15), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 18-17 με πόντους από τους Γκιστ και ΜακΛίν.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε εξ ολοκλήρου στον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» με επί μέρους σκορ 16-27 εξασφάλισαν μία διαφορά ασφαλείας και ολοκλήρωσαν το πρώτο μισό με προβάδισμα 9 πόντων. Πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες ήταν ο Ρόμπερτς με 3/3 στα τρίποντα, ενώ πολύτιμες βοήθειες με τέσσερα ριμπάουντ προσέφερε ο Κιμ Τιλί.

Μετά το 23-20 που διαμορφώθηκε με το γκολ-φάουλ του Πέιν, ο Ρόμπερτς σημείωσε το 23-26, ενώ ακολούθησαν πόντοι από τους Ουίλτζερ και Παπαπέτρου για το 23-32. Με κάρφωμα του Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 11 (27-38), ενώ οι «πράσινοι» μείωσαν σε 34-43 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με πρωταγωνιστές τους Γκιστ και Σίνγκλετον.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμά του, ενώ ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το ματς και παρουσίασε πιο βελτιωμένη την άμυνά του. Μέχρι και το 45-55 οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ, ενώ ο Ολυμπιακός έφτασε το +12 με τον Πρίντεζη (45-57) και την μέγιστη διαφορά το +13 (46-59) με τον ΜακΛίν.

Για τον Παναθηναϊκό Βουγιούκας και Σίνγκλετον μείωσαν στους 9 (50-59), όμως το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 50-62, χάρη σε buzzer beater του Ιωάννη Παπαπέτρου.

Ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο χαλάρωσε και έχασε τη συγκέντρωσή του, ενώ σε συνδυασμό με το ξέσπασμα των «πράσινων» το ματς έγινε ντέρμπι και τελικά οδηγήθηκε στην παράταση. Με τον Τζέιμς για να κάνει ένα 6-0 οι «πράσινοι» μείωσαν στους 6(56-62), στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου, ενώ ο Καλάθης με δικό του σόου έφερε τον Παναθηναϊκό στο -3 (64-67), στα 4:00’ πριν το τέλος.

Οι Πειραιώτες με βολές προηγήθηκαν 64-70, ωστόσο με σερί 7-0 ο Παναθηναϊκός προσπέρασε. Το ματς πήγε στην παράταση με 1/2 βολές του Σπανούλη (71-71), καθώς ο αρχηγός του Ολυμπιακού αστόχησε στην τελευταία επίθεση, ενώ στη συνέχεια ο Τζέιμς υπέπεσε σε λάθος για τον Παναθηναϊκό.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ρίβερς έστειλε το «τριφύλλι» στο +3 (78-75), όπως και ο Καλάθης (81-78), αλλά ο Σπανούλης με καλάθι και φάουλ έκανε το 81-81, στο 1:33’’. Ο Καλάθης έκανε 1/2 από τη γραμμή (82-81), με τον Ρόμπερτς να βάζει ένα μεγάλο τρίποντο μπροστά στον Σίνγκλετον και να δίνει το προβάδισμα (82-84) στους Πειραιώτες. Ακολούθησαν δύο βολές από τον ίδιο και ο Τζέιμς μείωσε σε 84-86.

Ο Παπαπέτρου με με μία βολή σημείωσε το 84-87 και ο Τζέιμς με τον ίδιο τρόπο μείωσε σε 85-87, χάνοντας την πρώτη του βολή. Στα 2,8’’ ο Ολυμπιακός έβαλε την μπάλα στο παρκέ και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-43, 50-62, 71-71 κ.α., 85-87 παρ.