HomeΣΠΟΡΡέθυμνο-Κολοσσός 95-87

Ρέθυμνο-Κολοσσός 95-87

Με επίθεση-πολύβολο το Ρέθυμνο νίκησε 95-87 τον Κολοσσό και επέστρεψε στις επιτυχίες.

Ετσι κρίθηκε:

Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο οι Κρητικοί είχαν καλές επιθετικές επιλογές και βρίσκονταν σχεδόν πάντα μπροστά στο σκορ (22-21, 31-26 37-33). Δεν κατάφερναν όμως να πάρουν διαφορά καθώς ο Κολοσσός είχε πολύ μεγάλο όπλο το μακρινό σουτ.

Οι Ρόδιοι μάλιστα πέρασαν μπροστά με 54-57 και 56-62 δείχνοντας απειλητικές διαθέσεις, όμως τα πάντα κρίθηκαν στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου. Από το 66-65 φτάσαμε αμέσως στο 78-66 με το Ρέθυμνο να παίρνει μεγάλες βοήθειες τόσο από τον Στόουν όσο και από τον Μάντεν. Στο τέλος οι Κρητικοί διατήρησαν τη διαφορά και τελείωσαν το ματς με 36 πόντους μέσα από τη ρακέτα!

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-39, 66-65, 95-87.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 15 (2), Σχίζας 5, Μάντεν 21 (2), Σάφτενααρ 9 (1), Στόουν 21, Γιαννόπουλος 11 (3), Τσακαλέρης, Χάροου, Κάρτερ 13, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λίντεν, Άχονεν 12 (3), Σαλούστρος 9 (2), ΜακΓκί 9, Λιούις 9 (2), Λαρεντζάκης 12 (2), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 14 (2), Ντέιβις 7, Ρέλεφορντ 15 (2), Αγγελάκος.

Ο άνθρωπος του αγώνα:

Ο Μάντερ έμεινε στο παρκέ σχεδόν 37 λεπτά και ήταν σχεδόν αψεγάδιαστος. Με 5/7 δίποντα, 9/10 βολές και 6 ριμπάουντ έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να πάρει το Ρέθυμνο τη μεγάλη νίκη.

Το φύλλο αγώνα:

Σε ματς στο οποίο είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση, το Ρέθυμνο φυσιολογικά πήρε το ματς φτάνοντας τους 95 πόντους. Οι Κρητικοί είχαν συνολικά καλύτερες επιθετικές επιλογές και πήραν διαφορά σε πολύ κρίσιμο χρονικό σημείο του αγώνα.