HomeHL-SportsΑ.Γ.Σ taekwondo “ΤΑΛΩΣ” Ηρακλείου : Σπουδαίες διακρίσεις από Χρυσουλάκη και Θεργιάκη

Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουλγαρίας

Εντυπωσίασαν οι αθλήτριες του Α.Γ.Σ TAEKWONDO “ΤΑΛΩΣ” Ηρακλείου  στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα TAEKWONDO I.T.F BULGARIA OPEN 2022.

315235736_500291685476086_4919348266757521152_n

Η Μαρία Χρυσουλάκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία 3 Dan Tull Νεανίδων και το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία Sparing Νεανίδων έως 46 κιλά

επιβεβαιώνοντας για άλλη μια φορά ότι είναι από τις κορυφαίες αθλήτριες της Ευρώπης.

315470676_1292284064882530_7650450083442652345_n

Δυο χρυσά μετάλλια κατέκτησε η Μαρίνα Θεργιάκη, το πρώτο στην κατηγορία 3 Dan Γυναικών Gold Veteran και το δεύτερο στην κατηγορία Sparing εως 68 κιλά Γυναικών Gold Veteran . Επίσης πήρε και το  κύπελλο MVP ως η καλύτερη Αθλήτρια Γυναικών στην κατηγορία Gold Veteran .

Την απονομή στη Μαρία Χρυσουλακη έκανε ο Αντιπρόεδρος της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας και Πρόεδρος της Βουλγαρικής ομοσπονδίας TAEKWONDO ITF Master Μαριο Μπογκντάνοφ και στη Μαρίνα  Θεργιακη, ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής ομοσπονδίας TAEKWONDO ITF GM Μάκλ Προύιτ.

315330951_668719034892652_1380343550521576931_n

Οι επιτυχίες των δυο αθλητριών, δείχνουν την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στο σύλλογο.

Ο προπονητής του .Γ.Σ TAEKWONDO “ΤΑΛΩΣ” Ηρακλείου, Ηλίας Τζανίδης δήλωσε ‘’πολύ ικανοποιημένος για τις επιτυχίες των δύο  αθλητριών του σε μία διοργάνωση τόσο υψηλού επιπέδου’’

Ο επόμενος στόχος του Α.Γ.Σ TAEKWONDO “ ΤΑΛΩΣ” Ηρακλείου είναι η δυναμική παρουσία των αθλητών και αθλητριών του, στο Πανελλήνιο  Πρωτάθλημα του KICK BOXING που θα διεξαχθεί στα Δυο Αοράκια στο Ηράκλειο της Κρήτης από 9 έως 11 Δεκεμβρίου 2022

Χάλκινο μετάλλιο ο Ηρακλειώτης Ανδρέας Τζανίδης

315315292_1203295017291328_1913655891670776468_n

Άλλο ένα Ευρωπαϊκό μετάλλιο για τον Ηρακλειώτη πρωταθλητή Ανδρέα Τζανίδη, που αγωνίζεται τα τελευταία χρόνια στο σύλλογο της Πολίχνης. Κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία 3 Dan Tull Ανδρών, παραμένοντας σταθερά στο βάθρο των Ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Την απονομή στον Ανδρέα Τζανίδη έκανε ο Πρόεδρος της Αθλητικής Ομοσπονδίας TAEKWONDO ITF Ελλάδος Master  Μιχάλης Ζωγράφος.