HomeHL-SportsΜοιρασιά (0-0) για ΟΦΗ και Λαμία στο Ηράκλειο-Video-

Μοιρασιά (0-0) για ΟΦΗ και Λαμία στο Ηράκλειο-Video-

Η Λαμία είχε τις πολύ καλές στιγμές της σε κόντρα επιθέσεις, ο ΟΦΗ είχε το σουτ του Ντουρμισάι στο δοκάρι (71'), οι δυο αντίπαλοι άφησαν ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία για ένα πολύτιμο τρίποντο στο Ηράκλειο με το τελικό 0-0

Εμενε ψηλά ο ΟΦΗ υπό το βλέμμα του Νταμπράουσκας
Ο Νούνιες μεγάλη ευκαιρία για το 0-1
«Ισορροπία» μετά το 30′
Ο Μανδάς κράτησε δις το «μηδέν»
Δοκάρι ο Ντουρμισάι, πάνω-κάτω η μπάλα μέχρι το φινάλε

Κάτι σαν Déjà vu … βίωσαν απόψε ο ΟΦΗ και η Λαμία αφού ακριβώς ένα χρόνο μετά το 0-0 της 24ης Οκτωβρίου του 2021 ξανά στο «Γεντί Κουλέ», έμειναν ξανά χωρίς σκορ στο ίδιο γήπεδο! Αποτέλεσμα που πάντως αφήνει περισσότερο ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους, αφού σε αντίθεση με τους γηπεδούχους παρέμειναν σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Λαμία παρατάχθηκε με τον Σαράνοφ στο τέρμα, τους Σιμόν, Κορνέζο, Αντέτζο, Γκοράνοφ στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τους Μπεχαράνο, Τζανδάρη στον άξονα, τους Τσιλούλη, Νούνιες στα άκρα και τον Ντε Βινσέντι κοντά στον Μανούσο που ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Σέντρα λοιπόν σε ένα ματς με τεράστιο βαθμολογικό διακύβευμα, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και το έξτρα κίνητρο καθώς στις εξέδρες βρίσκονταν ο Βάλντας Νπαμπράουσκας που είναι ο νέος τους προπονητής (στον πάγκο ήταν ο «υπηρεσιακός» Πέδρο Καραβέλα).

Με φουλ επιθετικό σχήμα, τους Τζου, Γκερέρο να εναλλάσσονται αριστερά και πίσω από τον φορ Ντουρμισάι αλλά και τον Λάρσον να παίρνει πρωτοβουλίες από τα δεξιά, οι Κρητικοί έμεναν στα πρώτα λεπτά ψηλά και πίεζαν.

Στο 12′ μάλιστα «φλέρταραν» με το γκολ όταν ο Περέα πήρε από καλή θέση την κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τοράλ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις πάτησαν με αξιώσεις στα καρέ του Σαράνοφ ή έφταναν μέχρι εκεί (ως επί το πλείστον με τον Γκερέρο αλλά σε μία περίπτωση και με τον Τοράλ), όμως οι φιλοξενούμενοι αμυντικοί, κυρίως ο Αντέτζο, ήταν σε καλή βραδιά και «καθάριζαν» τις επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ τους.

Μάλιστα ο Νιγηριανός στόπερ ήταν εκείνος που στο 18′ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως ο ΟΦΗ ανέβαζε τις γραμμές του και με μακρινή μεταβίβαση βρήκε τον Νούνιες στην πλάτη της αντίπαλης άμυνάς, εκείνος πάτησε περιοχή και βρέθηκε φάτσα με τον Μανδά, όμως και υπό την πίεση του Βούρου πλάσαρε άουτ.

Αυτή η φάση ήταν και η κατά τεκμήριο «μεγαλύτερη» του πρώτου ημιχρόνου, όπου μετά το ημίωρο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πατούν καλύτερα και ισορρόπησαν.

Ναι μεν η κατοχή παρέμενε στους γηπεδούχους στα επίπεδα του 60% plus όμως δεν απειλούνταν ουσιαστικά, καθώς οι Κρητικοί «οδηγούνταν» σε γεμίσματα (κυρίως με τον Λάρσον) που δεν τους απέφεραν κάτι επειδή οι Μπεχαράνο, Τζανδάρης «πήραν» τον άξονα και έτσι «έσπαγαν» την ανάπτυξή τους στα άκρα.

Παράλληλα άρχισαν και εκείνοι να επισκέπτονται σε σετ παιχνίδι την περιοχή του ΟΦΗ, χωρίς πάντως επίσης να «βγάλουν» άλλη «καθαρή» φάση (είχε ορισμένες τελικές με τον Ντε Βινσέντι).

Σε ανάλογο τέμπο ξεκίνησε και το δεύτερο μισό, ο ΟΦΗ έδειξε διάθεση να μείνει ψηλά, ενώ η Λαμία βρήκε στο 49′ τον κενό χώρο και απείλησε με τον Μανούσο, σε μία φάση που ήταν «μήνυμα» για το τι θα συνέβαινε λίγο αργότερα.

Οι φιλοξενούμενοι για δύο-τρία λεπτά «εγκαταστάθηκαν» γύρω και μέσα στα καρέ του ΟΦΗ και δύο φορές «φλέρταραν» με το γκολ, όμως σε αμφότερες ο γκολκίπερ Μανδάς αντέδρασε εξαιρετικά.

Στην πρώτη (56′) ο Νούνιες βρήκε με κάθετη τον Μανούσο, εκείνος απέφυγε ωραία δύο αντιπάλους του, «έσκαψε» αλλά ο 21χρονος πορτιέρε απέκρουσε (πολύ) δύσκολα σε κόρνερ, ενώ αμέσως μετά (57′) έπεσε όμορφα στην αριστερή του γωνία και έβγαλε το επικίνδυνο χαμηλό σουτ του Ντε Βινσέντι.

Ετσι ο νεαρός γκολκίπερ κράτησε το «μηδέν» για τους γηπεδούχους και μπήκαμε στο τελευταίο ημίωρο.

Οπου ο μεν ΟΦΗ παρέμενε ψηλά και με διάθεση να «κυνηγήσει» το ματς, αλλά και η Λαμία είχε «βλέψεις» νίκης κάτι που αποτυπώθηκε μετά το 77′ όταν ο Μπεχαράνο ζήτησε αλλαγή και μπήκε ο Γιακουμάκης, εξέλιξη που έφερε τον Σλίβκα στα «6αρο-8άρια».

Μετά το 60′ η μπίλια θα μπορούσε να… κάτσει παντού, αφού οι Κρητικοί «άγγιξαν» το γκολ με τον Ντουρμισάι στο 71’αλλά η «βολίδα» του αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοφ και οι Λαμιώτες αμέσως μετά την είσοδο του Γιακουμάκη, που μετά από ωραία πάσα του Νούνιες βρέθηκε σε θέση βολής όμως το πλασέ του πέρασε άουτ.

Η «δίψα» και των δύο ομάδων για τη νίκη φάνηκε μπαίνοντας στις καθυστερήσεις, όπου δεν «φοβήθηκαν» να ανέβουν, η δράστη πήγαινε πάνω-κάτω, αλλά οι Γιακουμάκης και Θεοδοσουλάκης δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις προϋποθέσεις που τους παρουσιάστηκαν.

MVP: Ο Μανδάς. Ο νεαρός πορτιέρε ξέχωρα ότι ήταν σταθερός σε όλο το ματς, «κατέγραψε» και τις δύο δύσκολες/κομβικές επεμβάσεις στις προσπάθειες των Μανούσου, Ντε Βινσέντι.

Στο ύψος του: Οι Αντέτζο, Νούνιες, Τζανδάρης ξεχώρισαν ένα κλικ για τη Λαμία. Ο πρώτος ήταν σχεδόν αλάνθαστος αμυντικά και μάλιστα «έφτιαξε» τη μεγάλη ευκαιρία του δεύτερου στο 18′.

Ο Κοσταρικανός όταν στο δεύτερο μισό πέρασε περισσότερο στον άξονα ήταν πολύ καλός στο κάθετο παιχνίδι και «έφτιαξε» φάσεις για την ομάδα του (π.χ. των Μανούσου, Γιακουμάκη), ενώ ο τελευταίος κυρίως μετά το 25′-30′ «κυριάρχησε» στον χώρο ευθύνης του.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με τον Μανδά κάτω από τα γκολπόστ, τους Λάρσον, Βούρο, Διαμαντή, Τοράρινσον στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τους Περέα, Μεγιάδο στον άξονα, τους Τοράλ, Τζου στα άκρα και τον Γκερέρο σε ελεύθερο ρόλο πίσω από το κλασικό «9άρι» Ντουρμισάι.

Αδύναμος κρίκος: Ο Τζου. Ο μεσοεπιθετικός του ΟΦΗ ξεκίνησε δραστήριος στα πρώτα λεπτά, αλλά μετά το 15′-20′ δεν έκανε αισθητή την παρουσία του. Από εκείνο το σημείο ο Σιμόν πήγε καλά ανασταλτικά πάνω του.

Το «στραγάλι»: Ο ρέφερι Μαλούτας «έχασε» κάποιες κάρτες, αλλά τα όποια λάθη του, όπως και τον βοηθών του, δεν προκάλεσαν ιδιαίτερες εκατέρωθεν διαμαρτυρίες του.

Το «ταμείο»: Ωραίο ματς έγινε στο «Γεντί Κουλέ». Στη «σούμα» φαίνεται πως η Λαμία είχε ένα κλικ περισσότερες ουσιαστικές φάσεις για γκολ, αλλά ο ΟΦΗ απείλησε «καθαρά» πρώτος (με τον Περέα) και είχε την κορυφαία χαμένη ευκαιρία του αγώνα (το δοκάρι του Ντουρμισάι).

Το μόνο «σίγουρο» είναι πως η εικόνα του αγώνα δεν ήταν για 0-0.

ΟΦΗ: Μανδάς, Λάρσον, Βούρος, Διαμαντής, Τοράρινσον (68’ Μπαλογιάννης), Περέα, Μεγιάδο (73’ Στάικος), Τοράλ (85’ Θεοδοσουλάκης), Τζου (85’ Μπιφουμά), Γκερέρο, Ντουρμισάι (85’ Ντιουσέ).
Λαμία: Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Τζανδάρης, Μπεχαράνο (76’ Γιακουμάκης), Τσιλούλης (66’ Ασκόφσκι), Ντε Βινσέντι (66’ Σλίβκα), Νούνιες, Μανούσος.(84’ Ρόμανιτς).