HomeHL-SportsΝίκησε τον ΟΦΗ και ελπίζει ο Αριστοτέλης Σκύδρας

Νίκησε τον ΟΦΗ και ελπίζει ο Αριστοτέλης Σκύδρας

Με πρώτους σκόρερ τους Παλαιολόγο, Σαρικεΐσογλου που σημείωσαν 22 και 21 πόντους αντίστοιχα ο Φ.Ε.Σ.Αριστοτέλης Σκύδρας νίκησε τον ΟΦΗ με 3-1 σετ για την 2η αγωνιστική του προκριματικού τουρνουά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Ο.Φ.Η. και σε αυτόν τον αγώνα αγωνίστηκε χωρίς ξένους, με αμιγώς ελληνική σύνθεση.

Απουσίες είχε και η ομάδα της Σκύδρας καθώς αγωνίστηκε χωρίς τους Κουβανούς που έχει αποκτήσει καθώς και χωρίς τον Κώστα Προύσαλη.

Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ με τον Ο.Φ.Η. να έχει προβάδισμα 26-25 ύστερα από επίθεση του Τσαλικιάν αλλά ο Αριστοτέλης με επίθεση του Παλαιολόγου, μπλοκ του Τσέλιου και άσσο το Παλαιολόγου έκανε το 28-26 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Λίγο νωρίτερα ο Ο.Φ.Η. είχε προηγηθεί 15-11 αλλά με το σερβίς του Παντακίδη και επιθέσεις του Παλαιολόγου και λάθη των κρητικών ο Αριστοτέλης έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε 18-15 και αργότερα 24-22 πάλι με τον Παλαιολόγο. Το χαμένο σερβίς του Σαρικεΐσογλου, η λάθος επίθεση του Σδραυκάκη και η επίθεση του Τσαλικιάν έφεραν το πρόσκαιρο προβάδισμα του Ο.Φ.Η. το οποίο στη συνέχεια ανατράπηκε.

Παρά την απώλεια του 1ου σετ ο Ο.Φ.Η. επέμεινε στην ίδια τακτική με τους Αραμπόπουλο, Βαϊόπουλο, Τσαλικιάν και με προβάδισμα από το 6-2 του 2ου σετ είχε συνέχεια τον έλεγχο. Μέχρι που έκανε το 25-21 με τον Γκόνα και το 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ οι κρητικοί έχασαν την ισορροπία στην υποδοχή τους και ο Κώστας Δεληκώστας δεν είχε άλλες λύσεις. Νέο μπλακ άουτ στην υποδοχή του Ο.Φ.Η. έφερε νέο σερί 7-0 στον Αριστοτέλη με το σερβίς του Σδραυκάκη. Ετσι η ομάδα της Σκύδρας από το 8-6 που έχανε προηγήθηκε 13-8. Διατήρησε τη διαφορά και με τον Παπαγεωργίου έκλεισε το σετ 25-19 κάνοντας το 1-2 σετ.

Ο Αριστοτέλης πίστεψε στη νίκη, προηγήθηκε 9-5 με το σερβίς του Παλαιολόγου, ο Ο.Φ.Η. ισοφάρισε 12-12 με διαδοχικά λάθη του Αριστοτέλη. Ο πολύ καλός Σδραυκάκης έδωσε πολύτιμους πόντους στον Αριστοτέλη για το 18-14 και έτσι η ομάδα της Σκύδρας διατήρησε μέχρι το τέλος την πολύτιμη διαφορά που της έδωσε το σετ με 25-20 και μαζί τη νίκη με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Ισκάς, Γεωργιάδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 26-28

2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-17, 25-21

3ο σετ: 8-6, 10-16, 16-21, 19-25

4ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Αριστοτέλη Σκύδρας προήλθαν από 7 άσσους, 63 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (26-28, 25-21, 19-25, 20-25) σε 109′

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Χήρας 10 (6/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπαρντακτζιάν 2 (2 μπλοκ), Αραμπόπουλος 11 (9/23 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. – 43% άριστες), Τσαλικιάν 16 (13/56 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βαϊόπουλος 10 (9/21 επ., 1μ πλοκ), Γκόνας 10 (7/33 επ., 3 μπλοκ, 43% υπ. – 21% άριστες) / Τσαδήμας (Λ, 72% υπ. – 56% άριστες), Καφαντάρης.

Φ.Ε.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Παντακίδης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Σδραυκάκης 14 (11/24 επ., 3 άσσοι, 68% υπ. – 50% άριστες), Τσέλιος 14 (8/14 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 22 (21/53 επ., 1 άσσος, 69% υπ. – 56% άριστες), Βλαχόπουλος, Παλαιολόγος 21 (18/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 73% υπ. – 49% άριστες), Παπαγεωργίου.

Η γνώμη των πρωταγωνιστών

Ο ακραίος του Φ.Ε.Σ.Αριστοτέλη Νίκος Σδραυκάκης είπε: «Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για την πρώτη μας νίκη στη σεζόν. Παρά τις απώλειες, το παλέψαμε και πήραμε καθαρή νίκη με 3-1 σετ. Θέλουμε πολύ δουλειά ακόμα. Οταν θα παίξουμε πλήρεις θα είμαστε ακόμα πιο δυνατοί. Αυτό που προσπαθούσαμε να κάνουμε ήταν καλή διαχείριση και με χαμηλό ρίσκο. Ελπίζω πως θα είμαστε έτοιμοι για το πρωτάθλημα. Θα το δείξει και η νέα εβδομάδα που έρχεται».

Ο λίμπερο του Ο.Φ.Η. Θεόδωρος Τσαδήμας δήλωσε: «Είμαστε πολύ λυπημένοι για την άδικη απώλεια του Αλέξανδρου Νικολαΐδη. Είμαστε πολύ στεναχωρημένοι που χάθηκε ένας τόσο μεγάλος αθλητής, ένας Ολυμπιονίκης. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του. Θέλω να σταθώ στους πληγέντες της Κρήτης. Εχουν πλημυρίσει τα πάντα, έχουμε νεκρούς και εύχομαι ότι καλύτερο στους πολίτες που δοκιμάζονται λόγω της κακοκαιρίας. Είχαμε τεράστιες ελείψεις.

Οι 4 στους 6 βασικούς μας δεν έχουν δικαίωμα να αγωνιστούν. Στόχος μας ήταν να παίξουμε σωστά στην οργάνωση του παιχνιδιού . Δείξαμε καλύτερη εικόνα από χθες στον αγώνα με τον Άθλο. Η δυναμική μας δεν είναι αυτή. Στην πρεμιέρα του Παναθηναϊκού θα είμαστε καλύτεροι και έτοιμοι για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος».