HomeHL-SportsSuperleague, η βαθμολογία: Ασταμάτητος και πρώτος ο Παναθηναϊκός, ανέβηκε 3η η ΑΕΚ!

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει το νικηφόρο σερί του, πέτυχε την 5η νίκη στο πρωτάθλημα και παραμένει πρώτος, με την ΑΕΚ να… σκαρφαλώνει τρίτη μετά το σπουδαίο διπλό στο Αγρίνιο.

Στην σχεδόν γεμάτη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αϊτόρ που πέτυχε τρία γκολ και μάλιστα τα δύο με τον ίδιο τρόπο (απευθείας φάουλ) επικράτησε με 3-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, έκανε το «5 στα 5» και παραμένει μόνος πρώτος.

Στο +5 από τον ΠΑΟΚ, στο +6 από την ΑΕΚ και στο +7 από τον Ολυμπιακό, με τον Δικέφαλο του Βορρά και τους Πειραιώτες να έχουν ματς λιγότερο αφού παίζουν το βράδυ της Κυριακή σε Ηράκλειο (με ΟΦΗ) και «Κλ. Βικελίδης» (με Άρη) αντίστοιχα.

Οι «πράσινοι» με την ώθηση από τον κόσμο τους που μετά από πολλά χρόνια βλέπουν ένα τόσο εντυπωσιακό ξεκίνημα από την ομάδα τους είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο λεπτό και δεν άφησαν τους Γιαννιώτες να ονειρευτούν ότι μπορούν στη Λεωφόρο να διεκδικήσουν κάτι καλό που μεταφράζεται σε βαθμό ή βαθμούς.

Στο Αγρίνιο η ΑΕΚ πήγε με την… πλάτη στον τοίχο καθώς με δύο ήττες στις 4 πρώτες αγωνιστικές δεν είχε περιθώρια για άλλες γκέλες.

Από το πρώτο λεπτό η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα απέδειξε πως είναι το αφεντικό του αγώνα και… σφυροκόπησε την εστία του Ανέστη με τους παίκτες του Παναιτωλικού με μια πολυπρόσωπη άμυνα να ανταποκρίνονται σε μεγάλο βαθμό.

Έτσι ενώ η Ένωση είχε τον επιθετικό μονόλογο στο πρώτο μέρος, το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης με το μακρινό σουτ-γκολ του Λιβάι Γκαρσία η ΑΕΚ… έλυσε τον γρίφο του Αγρινίου και η συνέχεια έγινε πιο εύκολη όσο αφορά τη νίκη.

Ειδικά από τη στιγμή που στο κακό δεκάλεπτο του Δικεφάλου ο Καρέλης έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-1.

Ετσι λίγα λεπτά μετά από την κεφαλιά του Μουκουντί (θετικότατος στο ντεμπούτο του) ο Μλάντεν άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2 που έμεινε μέχρι τέλους και την ΑΕΚ να φεύγει δίκαιη νικήτρια από το Αγρίνιο σε ένα πολύ ωραίο ματς με ένταση, φάσεις και νεύρα.

Στο Περιστέρι το πλεκτό δεν κουνήθηκε.

Η μπάλα δεν πήγε στα δίχτυα και έτσι Ατρόμητος και Λαμία μετά το 0-0 μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Κι όμως αν δεν κανείς ή όποιος είδε το ματς καταλαβαίνει καλά πως ήταν… μαγική εικόνα.

Και οι δυο αντίπαλοι είχαν και πολλές και σημαντικές χαμένες ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη με μεγαλύτερη φυσικά το διπλό δοκάρι του Ροτάριο σε απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 95′!!!