HomeHL-SportsΟλυμπιακός – ΟΦΗ 3-0

Ολυμπιακός – ΟΦΗ 3-0

Πρεμιέρα στον δεύτερο γύρο με νίκη για τον Ολυμπιακό με τους Πειραιώτες να επικρατούν του ΟΦΗ με 3-0 και να ανεβαίνουν στην κορυφή, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο από τον Παναθηναϊκό

Όπως φαίνεται και από το σκορ ο Ολυμπιακός δε συνάντησε την παραμικρή δυσκολία και έκλεισε το φύλλο αγώνα μέσα σε 64 λεπτά.

Είναι μάλιστα εντυπωσιακό πως στο 1ο σετ ξεκίνησε με προβάδισμα 12-0 ύστερα από το εξαιρετικό σερβίς του Στιβαχτή και τις ομοβροντίες του Μιγιαΐλοβιτς αλλά και των Χαραλαμπίδη, Έγκλεσκαλνς.

Ο ΟΦΗ έμεινε κοντά στο σκορ μόνο στο 2ο σετ έχοντας επιθετική αιχμή τον Βάργκας.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-0 που αποτελεί και ρεκόρ σερί στο εφετινό πρωτάθλημα. Ο ΟΦΗ προσπάθησε με τον Βάργκας και τον Κάλα να μαζέψει τη διαφορά και το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει στο -8 στο τέλος του σετ το οποίο και έκλεισε με πόντο του Μιγιαΐλοβιτς.

Στο 2ο σετ ο Δαλακούρας πήρε τη θέση του Πέριτς στον Ολυμπιακό και ο Ντεβίς πήρε τη θέση του Σαλταφερίδη στον ΟΦΗ.

Οι κρητικοί ισορρόπησαν τον αγώνα και μέχρι το 10-10 πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Ολυμπιακός κέρδιζε πιο εύκολα και ξεκούραστα τους πόντους.

Με τον άσσο του Χαραλαμπίδη και το λάθος του Βάργκας ο Ολυμπιακός ξέφυγε 18-15.

Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ και ο Έγκλεσκαλνς τελείωσε το σετ 25-21.

Στο 3ο σετ τα σερβίς του Μιχαήλοβιτς, η κυριαρχία του Ανδρεάδη στο φιλέ και τα λάθη των κρητικών έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 9-4 και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε ο αγώνας. Αργότερα τα σερβίς του Στιβαχτή εκτόξευσαν τη διαφορά στο +9 (16-7), ενώ έφτασε και σε μέγιστη τιμή +10 (23-13) με τον Εφραιμίδη.

Το σετ με 25-17 και τον αγώνα με 3-0 σετ έκλεισε ο Ηρακλής Παπαδόπουλος.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μαριδάκης, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Κατσιάρας, Ιωάννου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 4 άσσοι 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 31 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-21, 25-17) σε 64 λεπτά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Παγιένκ 3π. (2/6επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 7 (3/7επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στιβαχτής 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μιγιαΐλοβιτς 14 (12/22επ., 2 άσσοι, 78%υπ., 61%αρ.), Εγκλεσκαλνς 10 (10/23επ.), Πέριτς 4 (3/5επ., 1 μπλοκ, 33%αρ., 33%αρ.) / Ζήσης (λ. – 40%υπ., 40%αρ.), Ανδρεάδης 5 (4/4επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρ. 2 (2/5επ.), Δαλακούρας 7 (6/13επ., 1 μπλοκ, 58%υπ., 42%αρ.), Εφραιμίδης 2 (4/2επ.0.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Αρπάγιου 1π. (1/2επ.), Κότο 4 (4/13επ., 41%υπ., 30%αρ.), Βαϊόπουλος 6 (4/8επ., 2 μπλοκ), Τσέλιος 2 (2 μπλοκ), Βάργκας 17 (13/30υπ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 33%υπ., 33%αρ.), Σαλταφερίδης / Δαρίδης (λ. – 50%υπ., 25%αρ.), Γιαννόπουλος, Κάλας 3 (3/5επ.), Ντεβίς 6 (5/22επ., 1 μπλοκ), Τζουγκαράκης 1 (1/1επ.).

Η γνώμη των πρωταγωνιστών

O προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε: «Μεταξύ των δύο ομάδων υπήρχε διαφορά δυναμικότητας, κάναμε μια καλή εμφάνιση και πήραμε το τρίποντο.

Χρειαζόμαστε ακόμα πολλή δουλειά, όχι μόνο αγωνιστικά, αλλά και ψυχολογικά, γιατί η ομάδα έχει τα σκαμπανεβάσματά της, για αυτό θα προσπαθήσουμε, μετά το Super Cup, να δουλέψουμε σωστά, να ανεβάσουμε την αυτοπεποίθηση των παιδιών και να παρουσιάσουμε την κανονική μας εικόνα».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Δημήτρης Χαραλαμπίδης δήλωσε: «Με τον ΟΦΗ δεν έχουμε τους ίδιους στόχους. Παίξαμε καλά, πιο ελεύθερα, δείξαμε καλά στοιχεία, ότι έχουμε βελτιωθεί και συνεχίζουμε».

Ο προπονητής του ΟΦΗ Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος. Παίξαμε καλά μόνο στο 2ο σετ. Η βαθμολογία είναι πλασματική διότι μετά την 2η αγωνιστική μείναμε από διαγώνιο και δε μπορέσαμε να πάρουμε αυτό που μπορούσαμε.

Η 6αδα είναι πλέον δύσκολη υπόθεση αλλά όχι αδύνατη. Θα το παλέψουμε μέχρι το τέλος με δεδομένη και την ενίσχυση που θα έχουμε σύντομα στο ρόστερ μας».

Η αποστολή του ΟΦΗ θα βρίσκεται για 24 ώρες στο πλοίο που είναι δεμένο στο λιμάνι του Πειραιά καθώς εκδόθηκε απαγορευτικό απόπλου λόγω της κακοκαιρίας ¨»Κάρμελ».