HomeHL-SportsSuperleague: Παρέμεινε πρώτος ο Ολυμπιακός και +4 από τον ΠΑΟΚ, στο -1 από την κορυφή η ΑΕΚ!

Το ντέρμπι του Φαλήρου είχε μεγάλο νικητή τον Ολυμπιακό που παραμένει μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Στην 2η θέση και στο -1 από την κορυφή η ΑΕΚ. «Έπεσε» τρίτος ο ΠΑΟΚ.

Τί κι αν έπαιζε χωρίς τον κόσμο του;

Τί κι αν υπήρχε η δεδομένη κούραση από τον αγώνα με την Άϊντραχτ και το ταξίδι στη Γερμανία;

Ο Ολυμπιακός κόντρα στον ΠΑΟΚ είναι ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι.

Ένα ντέρμπι στο οποίοι οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που είχαν την ουσία και φάνηκε πως θα το καθάρισαν από το πρώτο ημίωρο.

Τότε ήταν στο 30΄ που από την ασίστ του (σκόρερ του πρώτου γκολ) Αγκιμπού Καμαρά, ο Γιώργος Μασούρας πετύχαινε το 2-0 κι έκανε την συνέχεια εύκολη για τον Ολυμπιακό.

Τελικά στο 80′ ο ΠΑΟΚ (που ήταν καλύτερος στην επανάληψη) βρήκε γκολ με τον Μουργκ και μετέτρεψε σε… θρίλερ το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού.

Όμως κάτι παραπάνω δεν πέτυχαν οι Θεσσαλονικείς και έτσι η μπίλια έκατσε στο κόκκινο.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς παρέμεινε μόνη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και πήρε αέρα 4 βαθμών από τον ΠΑΟΚ που… έπεσε στην 3η θέση.

Στη 2η είναι μόνη πρώτη πλέον η ΑΕΚ που πέτυχε στο Βόλο ένα διπλό από αυτά που μετράνε ιδιαίτερα στο τελικό ταμείο όσο αφορά την διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Κόντρα στην ομάδα με την οποία ως το μεσημέρι της Κυριακής ισοβαθμούσε. Αφού οι Θεσσαλοί με το χαμένο πέναλτι του Ρεγκατέν έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν, στη συνέχεια η Ένωση πήρε το… όπλο της και με δύο γκολ του Ανσαριφάρντ και του Τσούμπερ σε διάστημα περίπου πέντε λεπτών καθάρισε το σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο.

Οι Βολιώτες προσπάθησαν μετά το αυτογκόλ του Βράνιες να κάνουν μια νέα… α λα Τούμπα επιστροφή αλλά δεν τα κατάφεραν. Στο 98′ ο Χατζισαφί από την ασίστ του Τσούμπερ έβαλε το κερασάκι στο τελικό 1-3!Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Άρης ήταν μαγικός απέναντι σε ένα… φάντασμα σαν αυτό του Παναιτωλικού.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν στο ματς με το πόδι στο γκάζι και δεν το άφησαν ποτέ. Στο καλύτερο πρώτο ημίχρονο της ως τώρα σεζόν η ομάδα του Μάντζιου είχε προηγηθεί με 4-0 και φυσικά από εκεί και πέρα το ματς είχε μετατραπεί σε… party χωρίς καλεσμένους. Το τελικό 5-1 ίσως και να αδικεί τους γηπεδούχους που είχαν ευκαιρίες για έναν ακόμη πιο ευρύ θρίαμβο.

Τέλος στην Κρήτη έγινε το πιο… άνοστο ματς της ημέρας κάτι που μαρτυρά και το 0-0.

Τόσο ο ΟΦΗ, όσο και η Λαμία δεν διεκδίκησαν δάφνες, είχαν ελάχιστες καλές στιγμές και σίγουρα δεν θα έχουν πολλά να θυμούνται από την αναμέτρηση του «Γεντί Κουλέ».