HomeΣΠΟΡΜε μετάλλια στις βαλίτσες οι ξιφομάχοι της Μεσσαράς

Με μετάλλια στις βαλίτσες οι ξιφομάχοι της Μεσσαράς

Οι αγώνες έγιναν στο ΟΑΚΑ το Σάββατο

Άγιος Βασίλης ντύθηκαν οι ξιφομάχοι της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς και έφεραν τα καλύτερα δώρα στη Μεσσαρά.

Κυπελλούχος Ελλάδας στην κατηγορία εφήβων (-17 ετών) ανακηρύχτηκε ό Νίκος Χατζηγεωργίου στους αγώνες πού έγιναν στο ΟΑΚΑ το Σάββατο με τον Γιάννη Γρηγοριάδη να χάνει στο πόντο (15-14) την είσοδο στο τελικό και κατέκτησε τη τρίτη θέση και χάλκινο μετάλλιο.

Αλλάζοντας μεταξύ τούς τις θέσεις πού είχαν πάρει στο κύπελλο στα Ιωάννινα (πρώτος ο Γρηγοριάδης τρίτος ο Χατζηγεωργίου) καταλαβαίνει κάποιος ότι οι 2 μεσσαρίτες ξιφομάχοι είναι στην ελίτ της κατηγορίας τους  και ο Αντρέας Μπουχαλάκης όμως έκανε καλά παιχνίδια και έχασε την 16αδα στο πόντο (13-12). τελική θέση η 27η ανάμεσα σε 63 αθλητές.

79902730_2687402134682172_4474839766147268608_n

Στα κορίτσια στην ίδια κατηγορία ανάμεσα σε 61 αθλήτριες η Ελένη Μελαμπιανάκη κατέλαβε την 24η θέση και η Σφακιανάκη Εβελίνα στην πρώτη της χρονιά στη κατηγορία την 36η.

Τη Κυριακή ο ΑΟΞ ΑΙΓΆΛΕΩ διοργάνωσε αγώνες στη μνήμη τού Γιώργου Παυλίδη τού άδικα και νωρίς χαμένου ξιφομάχου στη κατηγορία Ανδρών-Γυναικών με τούς εφήβους μεσσαρίτες ξιφομάχους να παίρνουν πολλές και χρήσιμες εμπειρίες εν όψει τού πανελληνίου πρωταθλήματος κατηγορίας τους σε ένα μήνα.

80842091_2687401901348862_7295413182489690112

Σε 52 αθλητές ο Μανώλης Αυγουστάκης κατέλαβε την 19η θέση και ο Γιάννης Κάζηλας  την 33η.

Στις Γυναίκες η Δήμητρα Σφακιανάκη δεν κατάφερε να περάσει στις 16 και κατέλαβε την 18η θέση..