HomeHL-SportsΣκοράρει… κατά ριπάς και έχει την καλύτερη επίθεση ο ΟΦΗ

Σκοράρει… κατά ριπάς και έχει την καλύτερη επίθεση ο ΟΦΗ

Επιτεύγματα 10, 20 και 30 ετών κόντρα στον Πανιώνιο

Αποφασισμένος να… τρελάνει κόσμο είναι φέτος ο ΟΦΗ, ο οποίος την Κυριακή, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, πήρε επιβλητική νίκη με 4-1 επί του Πανιωνίου.

Με τα τέσσερα γκολ αυτά, οι Κρητικοί είναι πλέον η ομάδα με την καλύτερη επίθεση, έχοντας έπειτα από 6 αγωνιστικές 14 τέρματα, ένα περισσότερο από τον ΠΑΟΚ και δύο από τον Ολυμπιακό!

Όπως σημειώνεται και στην επίσημη ιστοσελίδα της Σούπερ Λίγκας 1, έχει βάλει τα 10 από τα 14 γκολ στα τρία παιχνίδια της έδρας του.

Από τα 14 μόλις τρία έχουν μπει στο πρώτο ημίχρονο, ενώ τα άλλα 11 στο δεύτερο, ενώ από τα 10 της έδρας του τα εννέα είναι στο δεύτερο ημίχρονο!

Ακόμα, αυτή ήταν η πρώτη φορά εδώ και 10 και πλέον χρόνια που οι Κρητικοί πετυχαίνουν τέσσερα γκολ σε ματς πρωταθλήματος στην πρώτη κατηγορία.

Τελευταία φορά που το έκανε ήταν στις 22 Μαρτίου 2009, όταν νίκησε τον Πανθρακικό στο Ηράκλειο 4-3 (11′ Πόποβιτς, 18′ Μπαρκαουάν, 60′, 82′ Σφακιανάκης – 6′ Κανωτίδης, 15′ Σίτο Ριέρα, 65′ Κωνσταντινίδης).

Επίσης, ο ΟΦΗ πέτυχε τέσσερα γκολ σε βάρος του Πανιωνίου, για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια. Τα είχε πετύχει μάλιστα στη Νέα Σμύρνη στις 27 Οκτωβρίου 1999, νικώντας με 4-1 (30′ αυτογκόλ Κώτσιος – 27′, 83′ Γκόμες, 78′ Μαρινάκης, 88′ Ιορδανίδης).

Στο Ηράκλειο είχε να βάλει τέσσερα στον Πανιώνιο εδώ και 30 χρόνια, από τις 17 Σεπτεμβρίου 1989 όταν είχε νικήσει με 4-0 (12′ Νιόπλιας, 22′ Βλαστός, 35′ Μπατσινίλας, 42′ Κάβουρας).