HomeHL-SportsΠΑΟ – ΟΦΗ: Τα τρία «διπλά»

ΠΑΟ – ΟΦΗ: Τα τρία «διπλά»

Τρεις φορές έχουν φύγει με το τρίποντο της νίκης οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ από την έδρα του Παναθηναϊκού, σε αγώνες πρωταθλήματος στα χρόνια του επαγγελματικού ποδοσφαίρου.

Η πρώτη ήταν στις 20 Δεκεμβρίου 1987 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής.

Η νίκη αυτή είναι η μεγαλύτερη εκτός έδρας επιτυχία της ομάδας μας απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Με δυο γκολ του Γρηγόρη Χαραλαμπίδη, δυο του Γιάννη Σαμαρά και ένα του Γιώργου Βλαστού, η ομάδα μας πήρε τη νίκη με σκορ 5-2.

Στις 19/10/2014 ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον ΟΦΗ στο γήπεδο «Απόστολος Νικολαϊδης», για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Γκιόργκι Μερεμπασβίλι άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας στο 21ο λεπτό, με τον Γιώργο Κουτρουμπή να ισοφαρίζει στο 77’ για τους γηπεδούχους.

Στο 90ο λεπτό ο Γιώργος Μακρής με κεφαλιά έκανε το 2-1 για τον ΟΦΗ, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Η τρίτη νικηφόρα επίσκεψη της ομάδας μας στην έδρα του Παναθηναϊκού ήταν στο προτελευταίο ματς της κανονικής διάρκειας του τελευταίου χρονικά πρωταθλήματος.

Στις 14/04/2019 οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 42′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μακέντα. Λίγο αργότερα ο ίδιος με αυτογκόλ ισοφάρισε για τον ΟΦΗ.

Στο 71’ ο Ισμαήλ Σασί έκανε το 2-1 για την ομάδα μας, ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 88’ ο Γιώργος Γιακουμάκης.