HomeHL-SportsΝίκησε την Μπασκόνια (72-70) και ελπίζει σε πρόκριση ο Παναθηναϊκός

Νίκησε την Μπασκόνια (72-70) και ελπίζει σε πρόκριση ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έμεινε «ζωντανός» στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα της Ευρωλίγκας, καθώς επιβλήθηκε την Τετάρτη με 72-70 της Μπασκόνια, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής, σε ένα ΟΑΚΑ που ήταν φορτισμένο συγκινησιακά από την απώλεια του Θανάση Γιαννακόπουλου.

Η ομάδα του Πιτίνο έκανε τα εύκολα δύσκολα στο συγκεκριμένο ματς, καθώς αν και προηγήθηκε με διαφορά 21 πόντων στο ημίχρονο (είχε φτάσει και στο +23), στη συνέχεια δέχθηκε επιμέρους σκορ 28-2 (!) και κινδύνεψε ακόμη και να χάσει το παιχνίδι, καθώς οι Ισπανοί προσπέρασαν.

Οι «πράσινοι» πάντως κατάφεραν να πάρουν το πέμπτο διαδοχικό ροζ φύλλο, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να καλύψουν τη διαφορά των 9 πόντων από την ήττα στη Βιτόρια, που σημαίνει πως υστερούν σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Βάσκους.

Για το τριφύλλι, το οποίο βελτίωσε σε 14-13 το ρεκόρ του, κορυφαίοι ήταν οι Τόμας (16 πόντοι) και Κιλπάτρικ (12 πόντοι), ενώ από τους Βάσκους οι Χουέρτας και Σιλντς είχαν από 13 πόντους

Πλέον ο Παναθηναϊκός χρειάζεται πάση θυσία το «διπλό» στο Μιλάνο (22/3), απέναντι στην Αρμάνι του Μάικ Τζέιμς, προκειμένου να «αγκαλιάσει» την πρόκριση στα πλέι οφ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν την έναρξη του ματς στη μνήμη του Θανάση Γιαννακόπουλου.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός έδειξε τις διαθέσεις του από το πρώτο τζάμπολ, «στραγγαλίζοντας» με την άμυνά του την Μπασκόνια και δίνοντας ρεσιτάλ στην επίθεση, με στατιστικά για… φίλημα.

Με τους Καλάθη, Λάνγκφορντ να εκτελούν από τα 6.75 και τη γραμμή ψηλών να μην έχει αντίπαλο μέσα στη ρακέτα, οι «πράσινοι» έγραψαν το 13-0 στο 4΄, ενώ στο 8΄ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 (22-3), για να κλείσουν την περίοδο στο +16 (26-10).

Η Μπασκόνια προσπάθησε να αντιδράσει από τα 6.75 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, μείωσε στους -14 (37-23) στο 16΄, αλλά η «πράσινη» απάντηση ήταν έτοιμη.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε τους αιφνιδιασμούς, η περιφέρεια λειτούργησε και στο 18΄ το «τριφύλλι» βρέθηκε για πρώτη φορά στο +23 (48-25), για να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +21 (48-27).

Με τον «αέρα» των 21 πόντων, ο Παναθηναϊκός παρουσίασε σημάδια χαλάρωσης στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας τα 11 λάθη και χάνοντας τη διάρκεια του σε άμυνα και επίθεση.

Οι «πράσινοι», μάλιστα, δέχθηκαν ένα επιμέρους σκορ 8-21 από τους Βάσκους στο τρίτο δεκάλεπτο, μπαίνοντας στον… επίλογο στο «εύθραυστο» +8 (56-48), ενώ χαρακτηριστικό της αφλογιστίας τους ήταν ότι έμειναν χωρίς καλάθι από το 25΄(!).

Η αντεπίθεση των Βάσκων συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να εξαργυρώνουν επιθετικά ριμπάουντ, αιφνιδιασμούς και λάθη του Παναθηναϊκού. Μάλιστα με επιμέρους σκορ 2-13, η Μπασκόνια προσπέρασε στο 34΄ με +3 (58-61).

Ένα τρίποντο του Τόμας αφύπνισε τους «πράσινους», ενώ ο Κιλπάτρικ χάρισε και πάλι το προβάδισμα με 63-61. Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, ο Κιλπάτρικ πήρε καθοριστικό τρίποντο από την αριστερή γωνία στο ενάμισι λεπτό για τη λήξη του αγώνα και δικαιώθηκε (70-67).

Δύο καλές «πράσινες» άμυνες και το καλάθι του Τόμας στα 14΄΄ «σφράγισαν» τη νίκη για τον Παναθηναϊκό, που έκοψε το νήμα του τερματισμού με 72-70.

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 48-27, 56-48, 72-70

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 16 (1), Λάνγκφορντ 8 (1), Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 6, Γκιστ, Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 14 (3), Καλάθη 11 (1)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Βιλντόσα 11 (3), Φόιντμαν 9 (1), Χουέρτας 13, Ντιόπ 2, Πουαριέ 10, Τζόουνς, Σιλντς 13 (1), Χίλιαρντ 12 (2)