HomeHL-SportsΣτα ημιτελικά του Κυπέλλου με δύο νίκες ο Αστέρας, 4-1 τον Εργοτέλη

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου με δύο νίκες ο Αστέρας, 4-1 τον Εργοτέλη

Aστέρας Τρίπολης-Εργοτέλης 4-1

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας σφράγισε την Τετάρτη ο Αστέρας Τρίπολης με δύο νίκες εις βάρος του Εργοτέλη κι έγινε η δεύτερη ομάδα που κλείνει θέση για τους «4» της διοργάνωσης μετά την ΑΕΚ.
Οι Αρκάδες, μετά την επικράτησή τους με 1-0 στο Παγκρήτιο, επιβλήθηκαν και στον αγώνα ρεβάνς με 4-1 των Ηρακλειωτών και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση.
Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι σημείωσαν 3 γκολ στα τελευταία 11 λεπτά.

Για τον Αστέρα σκόραραν οι Μπαστιάνος (9΄), Αραβίδης (79΄), Καλτσάς (89΄) και Φερνάντεθ (90΄+3΄), ενώ οι Κρητικοί είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο 72ο λεπτό με τον Ιατρούδη.

Γκολ: 9′ Μπαστιάνος (Αστέρας), 72′ Ιατρούδης (Εργοτέλης), 79′ Αραβίδης (Αστέρας), 89′ Kαλτσας (Αστέρας), 90+1′ Φερνάντεθ (Αστέρας)

Κίτρινες: Μπελόκ (Αστέρας), Πασαλίδης (Αστέρας)

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Ορτέγκα,Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μπελόκ, Μπαστιάνος, Τσιλιανίδης (65′ Καλτσάς), Ρόλε (61′ Φερνάντεθ), Αραβίδης