HomeHL-SportsΠάλεψε αλλά ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός, 86-83 η Αρμάνι στο ΟΑΚΑ

Πάλεψε αλλά ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός, 86-83 η Αρμάνι στο ΟΑΚΑ

Παναθηναϊκός Αρμάνι 83 - 86

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε και έδειξε πάθος απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, ωστόσο γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ με 86-83 στο ματς για την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν στο πρώτο τους ματς με τον Βόβορα ως πρώτο τεχνικό, μετά την απομάκρυνση του Τσάβι Πασκουάλ και μετρούν πλέον 6 νίκες και 8 ήττες, ενώ η Αρμάνι βελτίωσε το ρεκόρ της στο 7-7.
Η ιταλική ομάδα ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έχει κορυφαίους τους Αρτούρας Γκουντάιτις (20π., 8ρ.) και Κέρτις Τζέρελς (15π.). Ο Παναθηναϊκός είχε πολυτιμότερο τον Νικ Καλάθη (24π., 11 ασ.), ενώ πολύτιμες βοήθειες προσέφεραν οι Γκιστ (12π., 7ρ.) και Παππάς (13π.). Να σημειωθεί ότι διακομίστηκε στο νοσοκομείο ο Κιθ Λάνγκφορντ για να υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία, καθώς αισθανόταν πόνους στο ισχίο και κούτσαινε στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με τους Καλάθη, Παππά, Αντετοκούνμπο, Τόμας και Λάσμε στην πεντάδα, σε ένα σχήμα που δεν είχαμε δει στο παρελθόν στο ξεκίνημα. Το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα run and gun με τους «πράσινους» να κλείνουν την περίοδο με το υπέρ τους 23-21. Ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα από την αρχή και δεν βρέθηκε να ακολουθεί τους Ιταλούς. Πόντους σημείωσαν οι Καλάθης, Αντετοκούνμπο, Γκιστ, Παππάς, Λάσμε και Τόμας.
Από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μέχρι και το ξεκίνημα του δευτέρου η Αρμάνι έτρεξε σερί 14-0 με πρωταγωνιστές τους Κουζμίνσκας, Γκουντάιτις και Νέντοβιτς με αποτέλεσμα να προηγηθεί 33-23. Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια έπαιρνε πόντους αποκλειστικά από τον Καλάθη, με την παρένθεση δύο πόντων από τον Τόμας (31-39). Καλάθης, Παππάς και Αντεοτοκούνμπο μείωσαν για το «τριφύλλι» στο 40-44, όμως το buzzer beater τρίποντο του Νέντοβιτς έδωσαν στην Αρμάνι το 40-47 του πρώτου ημιχρόνου.

Τα λάθη συντέλεσαν ώστε ο Παναθηναϊκός να βρεθεί και πάλι στο -11 (40-51) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ενώ η Αρμάνι ξέφυγε στο 26΄ με 43-56, μετά από τρίποντο του Τζέρελς. Η εις βάρος του διαφορά έφτασε μέχρι το -15 (46-61 στο 27΄) για να αφυπνιστεί το «τριφύλλι» και μέσα από την πιεστική άμυνα να τρέξει σερί 6-0, μειώνοντας σε 52-61 στο 29΄. Η Αρμάνι, πάντως, δεν έχασε την παραγωγικότητα της, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +8 (56-64).

Ο Παναθηναϊκός είδε τον Τζέρελς να βρίσκει στόχο από τα 6.75 με το… καλημέρα του τέταρτου δεκαλέπτου και να επαναφέρει τη διψήφια διαφορά (56-67). Ένα σερί 6-0 έφερε τον Παναθηναϊκό στο 62-67 στο 33΄ και η «πράσινη» αντεπίθεση συνεχίστηκε με το σκορ να βρίσκεται στο 68-71 στο 34΄ και στο 72-75 στο 35΄. Η ευστοχία των Ιταλών από τη γραμμή των ελευθέρων βολών διατήρησε το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 36΄ εκμεταλλεύτηκαν λάθη του Παναθηναϊκού για το 72-77.

Μία κακή άμυνα των «πράσινων», οι χαμένες βολές του Τόμας και η «εκτέλεση» του Τζέιμς από τα 6.75 έβαλαν τους «πράσινους» και πάλι σε μειονεκτική θέση στο 37΄ (74-82), ενώ το γκολ-φάουλ του Γκουντάιτις «σφράγισε» τη νίκη για τους Ιταλούς (74-84), απέναντι στους «πράσινους», που έτρεξαν ένα σερί 9-0 (83-84 στα 6.6΄΄), αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-47, 56-64, 83-86.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Τόμας 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης, Λάσμε 6, Παππάς 13 (1), Γκιστ 12 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 11 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Καλάθης 24 (9/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 2.