HomeHL-SportsΉττα για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, 81-69 η Φενέρ

Ήττα για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, 81-69 η Φενέρ

Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε 69-81

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 81-69 από την Φενερμπαχτσέ στο ΟΑΚΑ σε παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» την κακή του άμυνα και γνώρισε την 6η ήττα του σε 11 αγωνιστικές και δεύτερη σε έξι αγώνες στο ΟΑΚΑ, ενώ η Φενερμπαχτσέ αύξησε σε 10-1 το ρεκόρ της.

Ο Νικ Καλάθης που άρχισε να σκοράρει στο τρίτο δεκάλεπτο ολοκλήρωσε τον αγώνα με 14 πόντους (4/9δ., 2/6τρ., 0/2β.) και 7 ασίστ, αλλά χάθηκε στον… επίλογο. Προσπάθησαν για την ανατροπή, Ματ Λοτζέσκι (13π.) και Νίκος Παππάς (13π.). Στον αντίποδα, Γιαν Βέσελι (15π.), Τζόφρι Λοβέρν (16π.) και Νίκολα Κάλινιτς (18π.) έκαναν τη… ζημιά, ενώ ο Κώστας Σλούκας ολοκλήρωσε με 9 πόντους και κομβικό τρίποντο στα μισά της τελευταίας περιόδου.

Η αναμέτρηση είχε ξεχωριστή σημασία για τον Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, ο οποίος έγινε ο πρώτος προπονητής στη σύγχρονη ιστορία της Euroleague που συμπλήρωσε 400 αγώνες.

Η Φενέρ ξεκίνησε το ματς με ένα γρήγορο 5-0, ενώ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-5 με πρωταγωνιστή τον Αντετοκούνμπο. Ο Βέσελι και ο Σλούκας έφεραν τους Τούρκους στο +7 (6-13), ενώ Τόμας και Γκιστ μείωσαν στο 10-13. Με τον Μέλι η Φενερμπαχτσέ προηγήθηκε με 8 και ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 12-18 στο 10’.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε, καθώς βελτίωσε την εικόνα του και κατάφερε να ισοφαρίσει τους Τούρκους. Παππάς και Μήτογλου μείωσαν αρχικά σε 18-20, ενώ ο Λοτζέσκι απάντησε στη συνέχεια στους πόντους του Βέσελι (20-23). Ο Βουγιούκας και ο Λοτζέσκι ισοφάρισαν, με την Φενέρ να ξεφεύγει εκ νέου με τρίποντα από τους Λοβέρν και Κάλινιτς. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 33-35 με buzzer beater του Λεκαβίτσιους.
Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο με τους «πράσινους» να πλησιάζουν και να ισοφαρίζουν και την Φενέρ να διατηρεί το προβάδισμα. Γκιστ, Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι σκόραραν με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να βρίσκει καλάθια από τους Ντατόμε και Λοβέρν. Στη συνέχεια ο Νικ Καλάθης πήρε μπροστά και σκόραρε δέκα πόντους, ισοφαρίζοντας στο 49-49. Ο Τόμας με τρίποντο έφερε τους «πράσινους» στο 52-53, με την Φενέρ να προηγείται στο 30’ με 52-56 με τρίποντο του Ντίξον.

Με τον Παππά να μπαίνει ζεστός και να δίνει λύσεις από τα 6.75 και την άμυνα, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 57-61 στο 33΄, ενώ στην επόμενη επίθεση ο Βουγιούκας έφερε τους «πράσινους» σε απόσταση αναπνοής (59-61). Ωστόσο, Λοβέρν, Σλούκας και Κάλινιτς χτύπησαν από τα 6.75 με αποτέλεσμα η Φενέρ να ξεφύγει στο 37΄ με +10 (63-73). Ο Σέρβος φόργουορντ ανέβασε τη διαφορά στο +12 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (63-75), με τον Παναθηναϊκό να πληρώνει την αστοχία του και να μην μπορεί να φτάσει στην ανατροπή, πέφτοντας με το τελικό 69-81.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-35, 52-56, 69-81.

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 7 (1), Λάνγκφορντ 4 , Παππάς 13 (2), Γκιστ 4, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Λοτζέσκι 13 (1), Καλάθης 14 (2), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 4 (1).