HomeHL-Sports«Πράσινο» το ντέρμπι αιωνίων της Ευρωλίγκας

«Πράσινο» το ντέρμπι αιωνίων της Ευρωλίγκας

Παναθηναϊκός Ολυμπιακός 93-80

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 93-80 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ στο πρώτο παιχνίδι των «αιωνίων», που διεξήχθη στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους στη regular season στο 4-2 και υποχρέωσαν τους Πειραιώτες στην τρίτη τους ήττα.
Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο Αντετοκούνμπο, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους, ενώ είχε τρομερή συμβολή στην αλλαγή εικόνας της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Λεκαβίτσιους με 17 πόντους, ενώ 14 σημείωσε ο Καλάθης, 10 ο Λοτζέσκι και 10 ο Γκιστ. Παράλληλα, ο Ντεσόν Τόμας είχε 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.
Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, με τον Γιάνις Τίμα να σημειώνει 14 πόντους με 4/4 τρίποντα από τους 17 πόντους του. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Πρίντεζης με 26 στο σύνολο!
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι βγάζοντας πολύ ενέργεια σε επίθεση και άμυνα με το ματς να αποκτά από την αρχή όλα τα απαραίτητα στοιχεία ενός ντέρμπι.
Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε αρχικά 8-4 με τους Καλάθη, Παπαπέτρου και Τόμας να σκοράρουν, όμως ο Τίμα απάντησε για τον Ολυμπιακό με σουτ τριών πόντων (8-10). Καλάθης, Λάνγκφορντ και Τόμας έφεραν τους «πράσινους» στο +5 (19-14), με τους Πειραιώτες να προηγούνται 23-21 στο 10’ με βολές του Παπανικολάου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η συγκέντρωση των παικτών του Παναθηναϊκού χάθηκε, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός με πιο σωστές επιθέσεις και μεγαλύτερη προσήλωση στην άμυνα να αποκτά προβάδισμα.
Μετά το 29-29 με πόντους του Λεκαβίτσιους και το 33-34 με τον ίδιο παίκτη, ο Γιάνις Τίμα σημείωσε το τέταρτο εύστοχο τρίποντό του (33-37), ενώ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9 πόντους (37-46) με καλάθια από τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Οι Παππάς και Καλάθης μείωσαν σε 41-46, ενώ το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με το φόλοου του Πρίντεζη (41-48).
Η εικόνα του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε άρδην. Το τρικ του Πασκουάλ να περάσει τον Αντετοκούνμπο στο μαρκάρισμα του Σπανούλη «χάλασε» το ρυθμό του Ολυμπιακού και δημιούργησε momentum υπέρ των «πράσινων».
Με πρωταγωνιστή τον Θανάση Αντετοκούνμπο σε άμυνα και επίθεση ο Παναθηναϊκός έτρεξε επί μέρους σκορ στο δεκάλεπτο 26-14 και προηγήθηκε 67-62.
Μάλιστα, η διαφορά περιορίστηκε στο τέλος της περιόδου με τους πόντους από τους ΛεΝτέι και Πρίντεζη. Πριν από αυτό ο Αντετοκούνμπο είχε ισοφαρίσει στο 54-54, ενώ με νέο σόου-κάρφωμα του Έλληνα φόργουορντ το σκορ εκτοξεύτηκε στο +10 για το «τριφύλλι» (67-57).
Στον επίλογο ο Πρίντεζης για τον Ολυμπιακό έπαιζε μόνος του και κράτησε τους «ερυθρόλευκους» στο ματς μέχρι το 35’ (78-71).
Από εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» κυριάρχησαν ολοκληρωτικά και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 93-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 9 (1), Λάνγκφορντ 3 (1), Παπαγιάννης, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 7 (1), Παππάς 3, Γκιστ 10, Λεκαβίτσιους 17 (3), Λοτζέσκι 10 (3), Καλάθης 14 (2), Αντετοκούνμπο 12, Μήτογλου 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος, Τουπάν 9 (1), Σπανούλης 4, Τίμα 17 (5) τρίποντα), Μιλουτίνοφ 11, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 26 (1), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 7.