HomeHL-SportsΠρώτη ήττα στην Ευρωλίγκα για τον Ολυμπιακό

Πρώτη ήττα στην Ευρωλίγκα για τον Ολυμπιακό

Έχασε με το... βαρύ 99-75 από την Αρμάνι στο ΣΕΦ!

Με τον χειρότερο τρόπο συνδύασε ο Ολυμπιακός τα ευρωπαϊκά του «αποκαλυπτήρια» μπροστά στο κοινό του για τη φετινή σεζόν.
Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, μετά τις εκτός έδρας νίκες κόντρα σε Χίμκι και Μπασκόνια, συνετρίβη την Παρασκευή με 99-75 από την Αρμάνι Μιλάνο, στον πρώτο εντός έδρας αγώνα της στη φετινή Eurolague.
Οι «ερυθρόλευκοι» υπέστησαν αμυντική καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και σε συνδυασμό με την αστοχία τους στην επίθεση, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη διοργάνωση, με αποτέλεσμα πλέον να έχουν ρεκόρ 2-1, όπως αλλωστε και οι Ιταλοί.
Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό -των 2/13 τριπόντων- ήταν ο Μιλουτίνοφ με 15 πόντους, 13 πρόσθεσε ο Πρίντεζης, ενώ από 12 είχαν οι Βεζένκοφ και Μάντζαρης. Στον αντίποδα οι Μάικ Τζέιμς (22π.), Βλάντιμιρ Μίτσοφ (19π. με 5/8 τρίποντα) και Νεμάνια Νέντοβιτς (20π.) ξεχώρισαν από το συγκρότημα του Πιανιτζάνι.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός «χτύπησε» στη ρακέτα, εκεί όπου ο Νίκολα Μιλουτίνοφ είχε συγκομιδή μέσα σε λίγα λεπτά 6 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 5 πόντους πρόσθεσε ο Πρίντεζης.
Την ίδια ώρα, όμως οι «ερυθρόλευκοι» αδυνατούσαν να σταματήσουν το τριάρι της Αρμάνι, τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ που έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στον Γιάνις Τίμα.
Ο Σέρβος φόργουορντ σημείωσε τους 13 πόντους από τους πρώτους 20 της ομάδας του με 3/3 τρίποντα, κάνοντας το σκορ 17-20, την ώρα που ο Μάικ Τζέιμς είχε προλάβει να μοιράσει 4 ασίστ.
Ο Μπλατ άλλαξε τη σύνθεση της ομάδας ρίχνοντας τον Παπανικολάου στο «3», τον Βεζένκοφ στο «4» και τον ΛεΝτέι στο «5», ενώ ο Μάντζαρης πήρε τη θέση του Σπανούλη.
Ο γκαρντ του Ολυμπιακού με τρίποντο ισοφάρισε σε 20-20 για την ομάδα του Πειραιά η οποία βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 26-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπορούσε να οικοδομήσει διαφορά, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια διαρκώς. Το 29-29 μετά από τρίποντα Μάντζαρη και Κουζμίνσκας μετετράπη σε 35-34 διά χειρός Σπανούλη.
Οι Τζέιμς και Νέντοβιτς διαμόρφωσαν το 37-38 (ενδιάμεσα είχε σκοράρει ο Τουπάν), αλλά έκτοτε η Αρμάνι απάντησε με σερί 6-0 για το +7 των Ιταλών (37-44 με τρίποντα των Ντέλα Βάλε και Τζέιμς), πριν οι Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ «μάζεψουν» τη διαφορά μειώνοντας σε 41-44, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
Όπως ξεκίνησε στο 1ο δεκάλεπτο, έτσι άρχισε και στο β΄ μέρος ο Ολυμπιακός: Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη να γίνονται αποδέκτες της μπάλας, να μαζεύουν ριμπάουντ και να νικούν τους αντίπαλους ψηλούς.

Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 48-46, αλλά ο Νεμάνια Νέντοβιτς το πήρε προσωπικά σημειώνοντας τους επόμενους 6 πόντους της Αρμάνι, 52-52. Και δεν σταμάτησε εκεί, καθώς είχε φτάσει τους 13 προσωπικούς πόντους όταν ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 57-62.
Στη συνέχεια οι Ιταλοί ξέφυγαν και με 11 πόντους κάνοντας το σκορ 57-68, ενώ έφτασαν και στο +12 (59-71) από τρίποντο του Κέρτις Τζέρελς, πριν οι Πειραιώτες ρίξουν τη διαφορά στους 10 πόντους, διαμορφώνοντας το 63-73 στο 30΄.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος για την ανατροπή, αλλά πρώτα οι 3 βολές του Νέντοβιτς και εν συνεχεία το τρίποντο του Μίτσοφ με κρεμασμένο πάνω του τον Βεζένκοφ είχαν ως αποτέλεσμα να «ξεφύγουν» οι φιλοξενούμενοι με 14 πόντους, με το σκορ να είναι στο 65-79.

Λίγο αργότερα ο Μάντζαρης με γκολ φάουλ μείωσε σε 69-81, αστόχησε στη βολή, για να ακολουθήσει επιμέρους σκορ 10-0 από την Αρμάνι που εκτόξευσε τη διαφορά στο 69-91. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός «πέταξε λευκή πετσέτα», με το ταμπλό να δείχνει 99-75 όταν η κόρνα ήχησε για τελευταία φορά στο ΣΕΦ.
Τα δεκάλεπτα: 26-24, 41-44, 63-73, 75-99