HomeHL-SportsΆλμα πρόκρισης για την Ελλάδα, 70-63 τη Σερβία

Άλμα πρόκρισης για την Ελλάδα, 70-63 τη Σερβία

H Εθνική ομάδα μπάσκετ έφτασε στις 7-0 νίκες στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, επικρατώντας με 70-63 της Σερβίας που πλέον έχει ρεκόρ 4-3

Η Εθνική επικράτησε 70-63 της Σερβίας στα «Δύο Αοράκια» της Κρήτης, πέτυχε το 7-0 στα προκριματικά και αγκάλιασε την πρόκριση για το Παγκόσμιο.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ισοβαθμεί στην κορυφή του 12ου ομίλου με την Γερμανία. Στον αντίποδα, η Σερβία είδε το ρεκόρ της να υποχωρεί σε 4-3.

Πρώτοι σκόρερ για την «επίσημη αγαπημένοι» αναδείχθηκαν οι Καλάθης και Πρίντεζης με 15 πόντους ο καθένας, ενώ 11 πρόσθεσε ο Σλούκας. Ο Μπουρούσης ολοκλήρωσε ένα γεμάτο ματς με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ!

Από την ομάδα του Τζόρτζεβιτς πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 19 πόντους, με τον Γιόβιτς να είχε 11 και τον Μπιέλιτσα να προσθέτει 9 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής μας ομάδας είναι την ερχόμενη Κυριακή (16/9) στην Τιφλίδα, απέναντι στη Γεωργία, που νίκησε το Ισραήλ και ανέβηκε στο 3-4.

Ο αγώνας
Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τους Σέρβους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος. Μετά το 2-5 από το τρίποντο του Μπιέλιτσα, η Εθνική προηγήθηκε 7-5 με πέντε συνεχόμενους πόντους του Καλάθη. Η επίσημη αγαπημένη έχασε αρκετά ριμπάουντ στην άμυνα και βρέθηκε έτσι να κυνηγά στο σκορ μετά το 12-10 που διαμόρφωσε ο Καλάθης. Στο 10’ οι «πλάβι» προηγήθηκαν 16-18, που διαμορφώθηκε από τον Κάλινιτς.
Σχεδόν την ίδια εικόνα είχε και το δεύτερο δεκάλεπτο με την διαφορά ότι η Εθνική βελτίωσε το αμυντικό της ριμπάουντ (19-22 στο σύνολο), ενώ σούταρε με 53% στα τρίποντα (7/13), έναντι 25% (4/16) των Σέρβων.
Σλούκας και Παπανικολάου με σουτ τριών πόντων έφεραν την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με 21-18, ενώ οι Σέρβοι προσπέρασαν εκ νέου με ηγέτη των Μπογκντάνοβιτς (21-24 και 23-26). Ο Παπαπέτρου ισοφάρισε με τρίποντο (26-26), ενώ δύο τρίποντα του Σλούκα και ακόμα ένα του Παπαπέτρου έφεραν το 35-32, που ήταν σκορ ημιχρόνου.
Οι Αντετοκούνμπο, Μπουρούσης και Παπανικολάου έτρεξαν ένα σερί 8-0 για την Ελλάδα στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα η Εθνική να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα (42-32).
Μάλιστα η Εθνική έφτασε και στο +12 (48-36), ωστόσο οι Σέρβοι μείωσαν σε 49-47 με πόντους από τους Σιμόνοβιτς, Νέντοβιτς, Ραντούλιτσα και Μπογκντάνοβιτς. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 51-47 με φόλοου του Θανάση Αντετοκούνμπο.
Στον επίλογο η Ελλάδα διατήρησε το προβάδισμα με πόντους από τους Καλάθη και Σλούκα (55-49). Η απάντηση της Σερβίας ήρθε με τον Μπογκντάνοβιτς και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (57-57).
Η Εθνική βρήκε τις λύσεις με δημιουργούς τους Καλάθη, Μπουρούση και Παπανικολάου και ξέφυγε με 9 πόντους (68-59), κλειδώνοντας τη νίκη με το τελικό 70-63.
Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-32, 51-47, 70-63.

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος):  Μπουρούσης 9 (10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καλάθης 15 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 8 (1), Σλούκας 11 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 4, Ντόρσεϊ, Μάντζαρης, Μήτρογλου, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 6 (2), Βασιλόπουλος 2.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Μπιέλιτσα 9 (12 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 19 (3), Γιόβιτς 11 (1), Μιλουτίνοβ 7, Νέντοβιτς 7 (1), Κάλινιτς 1, Λούτσιτς, Μίτσιτς 3 (1), Μιλοσάβλιεβιτς, Ραντούλιτσα 2, Σιμόνοβιτς 2