HomeHL-SportsΜάλαγα Ολυμπιακός 87-85

Μάλαγα Ολυμπιακός 87-85

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στην Ισπανία, καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι έχασε 87-85 από τη Μάλαγα στην παράταση. Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την 10η ήττα τους σε 29 ματς και πλέον θα πλασαριστούν στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Οι Πειραιώτες επέστρεψαν από το -16 και έφτασαν στο +7 τρία λεπτά πριν το τέλος, όμως έχασαν το πλεονέκτημα και τελικά με πέντε πόντους της Μάλαγα στο τέλος της παράτασης γνώρισαν την ήττα. Τη νίκη στην ισπανική ομάδα χάρισε ο Ογκάστιν, ο οποίος ευστόχησε στο νικητήριο καλάθι, 2,5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της παράτασης.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 15 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Μιλουτίνοφ πέτυχε double double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ. Στους 11 πόντους σταμάτησε ο Μάντζαρης. Ο Νέντοβιτς για τη Μάλαγα σημείωσε 17 και στους 13 σταμάτησε ο ΜακΚάλουμ.

Οι δύο ομάδες στην ουσία αγωνίστηκαν χωρίς βαθμολογικό κίνητρο και απαλλαγμένες από το άγχος, κάτι που φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο. Οι άμυνες παρουσιάστηκαν χωρίς μεγάλη συγκέντρωση με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 22-20 υπέρ των Πειραιωτών. Μετά την εναλλαγή στο σκορ στα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός ξέφυγε 11-6 με 6-0 σερί από τους Σπανούλη, Ρόμπερτς και Παπαπέτρου, ενώ η Μάλαγα ισοφάρισε με πέντε συνεχόμενους πόντους του Νέντοβιτς. Οι Πειραιώτες με τρίποντο του Μάντζαρη ξέφυγαν για δεύτερη φορά με 5 (22-17), όμως με buzzer beater του Σουάρεθ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 22-19.

Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για τους «ερυθρόλευκους», καθώς έχασαν τη συγκέντρωσή τους και παράλληλα τον ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η Μάλαγα σκόραρε 28 πόντους στο δεκάλεπτο, ενώ ο Ολυμπιακός απάντησε με μόλις 11 με αποτέλεσμα στο ημίχρονο οι Ισπανοί να ξεφύγουν με 14 (47-33). Από το 24-21 υπέρ του Ολυμπιακού που σημειώθηκε με πόντους του Στρέλνιεκς, η Μάλαγα έτρεξε σερί 8-0, το οποίο διακόπηκε με τρίποντο του Λετονού (29-27). Από το 35-31, μέχρι το τέλος του πρώτου μισού σκόραραν μόνο ο Παπαπέτρου και ο Σπανούλης με ½ βολές αντίστοιχα με αποτέλεσμα η Μάλαγα να φτάσει τους 47 πόντους και να πάρει μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη.

Εκπληκτική εμφάνιση και τρομερό come back πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο. Το 47-33 του ημιχρόνου με επί μέρους σκορ 4-23 διαμόρφωσε το 51-56 υπέρ των Πειραιωτών, που στην περίοδο έκαναν σχεδόν απόρθητη την άμυνά τους και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση. Μετά το καλάθι του Όγκουστιν οι Πειραιώτες έτρεξαν αρχικά σερί 6-0 με τους Μιλουτίνοφ και Σπανούλη, ενώ ακολούθησε μετά το καλάθι του Ντίεθ νέο σερί το οποίο σταμάτησε στο 14-0! Δράστες ήταν οι Παπαπέτρου, Μάντζαρης, ΜακΛιν και Σπανούλης, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 56-54 υπέρ του Ολυμπιακού με βολές από τους Όκουο και Μιλοσάβλιεβιτς.

Ο Γουίλτζερ με τρίποντο έδωσε στο 35΄ «αέρα» έξι πόντων στον Ολυμπιακό (63-69), ενώ νέο τρίποντο του Ρόμπερτς ανέβασε το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας στο +7 (67-74) στο 37΄. Όμως, με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς που σημείωσε πέντε πόντους η Μάλαγα έκανε σερί 7-0 και ισοφάρισε 74-74, 1.21΄΄ πριν το τέλος. Το σκορ δεν άλλαξε στο υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Τιλί με τρίποντο «έγραψε» το 76-80 για τον Ολυμπιακό, ωστόσο ο Βατσίνσκι με τρίποντο ισοφάρισε 82-82, 1.03΄΄ για το τέλος. Η «απάντηση» ήταν άμεση, καθώς ο Παπαπέτρου με τρίποντο διαμόρφωσε το 82-85, 44 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Βατσίνσκι με νέο τρίποντο «έγραψε» το 85-85, 36 δεύτερα πριν το τέλος, ο Παπαπέτρου αστόχησε σε προσπάθεια για δίποντο στα 14 δευτερόλεπτα, οι γηπεδούχοι πήραν το ριμπάουντ και ο Ογκάστιν έδωσε τη «χαριστική βολή» στον Ολυμπιακό στα 2,5 δευτερόλεπτα (87-85), καθώς το σουτ του Στρέλνιεκς από το κέντρο δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-33, 54-56, 74-74 κ.δ., 87-85 (παρ.)