HomeHL-SportsΜάλαγα Παναθηναϊκός 79-90

Μάλαγα Παναθηναϊκός 79-90

Ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε 90-79 της Ουνικάχα Μάλαγα στην Ανδαλουσία σε ένα κρίσιμο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» με την εκτός έδρας νίκη έφτασαν τις 15 στη regular season και συνεχίζουν την προσπάθειά τους για να πλασαριστούν όσο το δυνατόν ψηλότερα στην κατάταξη.

Ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του Παναθηναϊκού με 24 πόντους. Ο Αμερικανός μέτρησε 6/10 τρίποντα και 5 κλεψίματα, ενώ ο Καλάθης πέτυχε double-double με 12 πόντους, 11 ασίστ και 8 ριμπάουντ. Από εκεί και πέρα ο Γκιστ σημείωσε 16 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε ο Σίνγκλετον και ο Λεκαβίτσιους. Από τους Ισπανούς ξεχώρισε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 19 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με κακή προσαρμογή στην άμυνα, αλλά επιθετικό πλουραλισμό στον αντίποδα. Η Μάλαγα προηγήθηκε 2-0 με τον Όγκουστιν, ο Παναθηναϊκός απάντησε με τρεις πόντους του Σίνγκλετον, όμως οι Ισπανοί μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 8 πόντους (24-16), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε 24-18 με καλάθι του Ρίβερς.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού συνέχισε να παρουσιάζει αδυναμίες και στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η Μάλαγα να προηγηθεί με διψήφια διαφορά πόντων (33-22 και 37-24), ενώ η Μάλαγα με βολές του Νέντοβιτς έφτασε και στο 39-26. Τζέιμς και Σίνγκλετον για τον Παναθηναϊκό μείωσαν σε 39-30, όμως οι πόντοι από τους Νέντοβιτς και Ντίας ολοκλήρωσαν το πρώτο μισό του αγώνα με το σκορ στο 44-32.

Οι «πράσινοι» στο τρίτο δεκάλεπτο βελτίωσαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και στις δύο άκρες του παρκέ με αποτέλεσμα να επιστρέψουν στο ματς. Με τον Τζέιμς Γκιστ να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες ο Παναθηναϊκός έτρεξε επί μέρους σκορ 11-2 και μετέτρεψε το 48-34 σε 50-45.

Το come back συνεχίστηκε με τον Καλάθη, τον Ρίβερς και τον Γκιστ να σκοράρουν για το 55-52, ενώ το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε το «τριφύλλι» να μειώνει στο καλάθι (60-58) με πόντους του Θανάση Αντετοκούνμπο στο ανοικτό γήπεδο.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ βρήκαν ρυθμό στον επίλογο και καθάρισαν το ματς με την απόδοσή τους να πιάνει κορυφή. Η Μάλαγα αιφνιδιάστηκε και ο Παναθηναϊκός απέκτησε προβάδισμα 8 πόντων (60-68), δείχνοντας πως θα πάρουν τη νίκη.

Η Μάλαγα αντέδρασε και ισοφάρισε σε 72-72, όμως τα τρίποντα των Λεκαβίτσιους και Ρίβερς έγειραν την πλάστιγγα με το σκορ να εκτοξεύεται στο 74-83. Το 79-83 δεν πτόησε το «τριφύλλι» που με ψύχραιμη αντίδραση κλείδωσε την μεγάλη νίκη με το τελικό 79-90.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 44-32, 60-58, 79-90.