HomeHL-SportsΟλυμπιακός Μπαρτσελόνα 63 – 90

Ολυμπιακός Μπαρτσελόνα 63 – 90

Ο Ολυμπιακός γνώρισε βαριά ήττα από την Μπαρτσελόνα με σκορ 90-63 στο ΟΑΚΑ σε παιχνίδι για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» που δεν βρήκαν ρυθμό σε κανένα σημείο του ματς γνώρισαν την 8η ήττα τους στη regular season και έχουν ακόμα τέσσερα παιχνίδια για να διεκδικήσουν την δεύτερη θέση της κατάταξης.

Σε πολύ κακή ημέρα βρέθηκαν οι Πειραιώτες, τελειώνοντας το ματς 6/30 τρίποντα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο ΜακΛιν με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Πρίντεζη να μετρά επίσης 14 και τον Σπανούλη 10. Από τους Καταλανούς, κορυφαίος ήταν ο Τόμιτς με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Μοερμάν να είχε 17 πόντους και 13 ριμπάουντ και τον Ερτέλ 13 πόντους και 7 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε την αδρανή άμυνα του Ολυμπιακού και σε ένα ανοικτό παιχνίδι κατάφερε να εξασφαλίσει διαφορά πέντε πόντων. Οι δύο ομάδες αρχικά εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει πρώτος με 4 (10-6) χάρη σε ένα σερί 6-0 που διαμόρφωσαν οι Πρίντεζης και Σπανούλης. Μάλιστα, εκτός από τους δύο αρχηγούς στην πρώτη περίοδο σκόραρε ακόμα μόνο ο Μιλουτίνοφ. Η Μπάρτσα με πέντε επιθετικά ριμπάουντ και τον Τόμιτς να σημειώνει 11 πόντους έτρεξε σερί 8-0 και 18-12, ενώ έκλεισε την περίοδο στο +5 (17-22).

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε στην δεύτερη περίοδο να βρει τον ρυθμό του, όμως η Μπαρτσελόνα κράτησε το προβάδισμα. Οι Καταλανοί με γρήγορο τρανζίσιον ξέφυγαν με 7 (25-32), ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ροκάνισαν την διαφορά και έφτασαν πολλές φορές σε θέση βολή για το προσπέρασμα χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Σκορ για τους Πειραιώτες προσέφεραν οι Ρόμπερτς, ΜακΛιν, Στρέλνιεκς, Μπράουν, Σπανούλης και Πρίντεζης με την Μπαρτσελόνα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-38.

Η τρίτη περίοδος στο ξεκίνημά της ήταν καταστροφική για τους Πειραιώτες. Ο Ολυμπιακός απορυθμίστηκε εντελώς, η Μπαρτσελόνα βρήκε momentum και ο φωτεινός πίνακα του ΣΕΦ έδειχνε 41-57 στα 5.46 πριν το τέλος του δεκαλέπτου! Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με τρίποντο του Παπαπέτρου (41-40), όμως οι Καταλανοί με 17-0 ξέφυγαν πολύ στο σκορ. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι Πειραιώτες προσπάθησαν να επιστρέψουν και μείωσαν με τρίποντο του Πρίντεζη (50-59), όμως στο 30’ η Μπάρτσα έφτασε στο 52-63.

Στον επίλογο ο Ολυμπιακός δεν είχε συγκέντρωση και η Μπαρτσελόνα με δύο σουτ τριών πόντων ξέφυγε με +17 (52-69). Οι «ερυθρόλευκοι» είδαν ότι δεν έχουν ελπίδες για τη νίκη, ενώ η Μπαρτσελόνα ξέφυγε ακόμα και με +33 (55-88), στο 37’. Έτσι, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ανατρέψει το ματς και ηττήθηκε με το τελικό 90-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 38-40, 52-63, 63-90.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 14 (12ριμπ.), Μπράουν 3, Παπαπέτρου 9 (3), Σπανούλης 10 (1), Μιλουτίνοφ 4, Τιλί, Πρίντεζης 14 (1), Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 2, Γουίλτζερ, Τόμπσον.