HomeHL-SportsΡεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 79-80

Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 79-80

Τεράστιο «διπλό» στη Μαδρίτη, που τον κάνει φαβορί για την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ της Euroleague, πανηγύρισε το βράδυ της Παρασκευής ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι», παίζοντας ατσάλινη άμυνα, κατάφεραν να φύγουν με ένα ροζ φύλλο-χρυσάφι από την έδρα της Ρεάλ, μετά από περίπου εννέα χρόνια, με το τελικό 80-79 να αυξάνει το ρεκόρ τους σε 15-7 το ρεκόρ τους.

Eξαιρετική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό πραγματοποίησε ο Γιώργος Πρίντεζης (21 πόντοι, 2/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ και 4 κερδισμένα φάουλ σε 25’) με τον Κάιλ Ουίλτζερ να έχει 12 πόντους σε 14′ και ο Γιάνις Στρέλνιεκς να προσθέτει 11 πόντους, με τους περισσότερους να επιτυγχάνονται στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στον αντίποδα, από τους Μαδριλένους που μετά από αυτήν την ήττα υποχώρησαν σε 13-9 πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντόνστιτς με 27 πόντους, ενώ 20 πόντους είχε ο Τόμπκινς, ο οποίος είχε 5/6 τρίποντα.

Η γραμμή ψηλών τους κράτησε «όρθιους» επιθετικά τους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο δεκάλεπτο, οι οποίοι μετά το εις βάρος τους 13-9 στο 5΄, κυριάρχησαν μέσα στην αντίπαλη ρακέτα.

Έτσι τρέχοντας σερί 8-0 προσπέρασαν στο 8΄ (13-18), με τους Πειραιώτες να κλείνουν στο +1 (20-21) την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ελληνική ομάδα κυριάρχησε στα επιθετικά ριμπάουντ, η άμυνα της λειτούργησε αποτελεσματικά, κόβοντας το ρυθμό των Ισπανών, και με τους περιφερειακούς τους σε… κέφια ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι.

Μετά από τέσσερα διαδοχικά τρίποντα (2 Ουίλτζερ, 1 Τόμπσον, 1 Στρέλνιεκς), μάλιστα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει ακόμη και με +8 (35-43 στο 17΄), ενώ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια, όντας στο +6 (39-45).

Η τρίτη περίοδος δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου. Οι Μαδριλένοι  βρήκαν τα μακρινά σουτ και με επιμέρους σκορ 10-4 ισοφάρισαν σε 49-49 στο 25΄.

Οι Παπανικολάου, Πρίντεζης κοντά στο καλάθι και Ρόμπερτς από τα 6.75 έδωσαν λύσεις στην επίθεση για τον Ολυμπιακό, ενώ στη νέα ισοφάριση της Ρεάλ (62-62), δια χειρός του Ντόντσιτς, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν στο πρόσωπο του Ουίλτζερ τον εκτελεστή που έψαχναν, με τον Αμερικανό να γράφει από τα 6.75 στην εκπνοή της τρίτης περιόδου το 62-65.

Η ομάδα του Πειραιά έδειξε… αποσυντονισμένη στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, όταν και δέχθηκε σερί 9-0, βλέποντας μάλιστα την Ρεάλ να προσπερνά και πάλι με 71-65.

Πάντως, με τον Μιλουτίνοβ να ευστοχεί στο πρώτο καλάθι της ομάδας του, μετά από 4 λεπτά επιθετικής απραξίας, ο Ολυμπιακός ενεργοποιήθηκε αμυντικά και επιθετικά, ο Πρίντεζης πήρε την κατάσταση στα χέρια του, έδωσε λύσεις από τα 6.75 και κοντά στο καλάθι και στο 36΄ οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν το προβάδισμα με 73-74.

Ο Τόμπκινς προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά ο «Πριντ» κράτησε την ελληνική ομάδα από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Κάποια «ερυθρόλευκα» λάθη, κυρίως από Σπανούλη που έκατσε στον πάγκο στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα, βοήθησαν τον Ντόντσιτς να γράψει με 1/2 βολές το 79-79.

Εντούτοις, από την ηρωική προσπάθεια του Στρέλνιεκς (σ.σ. κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε 1/2 βολές), γράφτηκε το 79-80 με 15΄΄ να απομένουν.

Με την Ρεάλ να έχει την τελευταία επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» απέδωσαν τα μέγιστα στην άμυνα, μπλοκάροντας όλες τις προσπάθειες των Μαδριλένων για νίκη, η οποία κατέληξε σε «ερυθρόλευκα» χέρια…

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-45, 62-65, 79-80

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 8, Ραντλ, Ράντολφ 4, Ράντοντσιτς, Ντόντσιτς 27 (7/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 10/15 βολές), Ρέγιες 7 (1), Καμπάσο, Κάρολ 6, Ταβάρες 2, Τόμπκινς 20 (5/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τέιλορ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).