HomeHL-SportsΠαναθηναϊκός Ζαλγκίρις Κάουνας 94-93

Παναθηναϊκός Ζαλγκίρις Κάουνας 94-93

Χιτσκοκικό φινάλε είχε ο αγώνας του Παναθηναϊκού με τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ, καθώς κρίθηκε στην εκπνοή της παράτασης, με τον Νικ Καλάθη να λυτρώνει τους πράσινους, χαρίζοντάς τους τη νίκη με 94-93 σκορ.

Η 13η νίκη του «τριφυλλιού» ήρθε μετά κόπων και βασάνων αν και νωρίτερα το συγκρότημα του Πασκουάλ έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το ματς παίρνοντας μάλιστα διαφορά 20 πόντων (43-23) στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Πάντως στη συνέχεια δεν έδειξε την απαιτούμενη προσοχή στο παιχνίδι και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, τόσο στην κανονική περίοδο (83-83), όσο και στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν αυτός που ανανέωσε τις ελπίδες της ομάδας του, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, ενώ ο Καλάθης έκανε το… απίστευτο στη λήξη του έξτρα πενταλέπτου.

Μετά το δίποντο του Κέβιν Πάνγκος στα 4.9΄΄ πριν τη λήξη του έξτρα χρόνου, έφυγε μπροστά και έπιασε τους Λιθουανούς στον ύπνο.

Εκτός από τον Καλάθη, που είχε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, βοήθησε στο σκοράρισμα και ο Λούκας Λεκαβίτσιους, ο οποίος σημείωσε επίσης 14 πόντους.

Παρά την απουσία του αρχηγού της Παούλιους Γιανκούνας, η Ζαλγκίρις πήρε 21 πόντους από τον «θηριώδη» σέντερ, Αντάνας Καβαλιάουσκας που σημείωσε τους 8 από τους τελευταίους 19 των Λιθουανών στην 4η περίοδο.

Ο Ααρον Ουάιτ πρόσθεσε 17 πόντους, 8 ριμπάουντ για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που έμεινε στις 12 νίκες.

Τα δεκαλεπτα: 29-17, 47-37, 59-58, 83-83, 94-93

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 8 (1), Ριβερς 10 (2), Παππάς 6, Ντένμον 14 (4/6 τρίποντα), Γκιστ 12, Βουγιούκας 11 (8 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 14 (2), Γκάμπριελ, Καλάθης 14 (2/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 3.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ντέιβις 3, Πάνγκος 14 (3 τρίποντα, 8 ασίστ), Τουπάν 12, Ούντριχ 2, Μασιούλις, Μιλάκνις 9 (2), Μίτσιτς 6, Ουάιτ 17 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Καβαλιάουσκας 21, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 9.