HomeHL-SportsΠαναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 70-75

Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 70-75

Την πρώτη του ήττα στη φετινή regular season της Ευρωλίγκας γνώρισε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» έχασαν 75-70 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής και πλέον μετρούν 12 νίκες και 7 ήττες στη διοργάνωση. Από την άλλοι οι Ρώσοι του Δημήτρη Ιτούδη συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 15-4.

Η μάχη στο ΟΑΚΑ ήταν συγκλονιστική, με τους «πράσινους» να παίρνουν ώθηση από τον κόσμο στο κατάμεστο κλειστό, αλλά να λυγίζουν στο τέλος. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος της ρωσικής ομάδας που με τους Χίγκινς (14π.), Χάντερ (12π.), Ντε Κολό (10π.) και Κλάιμπερν (9π.) έδωσαν στην ΤΣΣΚΑ τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού αναδείχτηκε ο Νίκος Παππάς με 14 πόντους, 13 πόντους και 11 ασίστ είχε ο Νίκος Καλάθης, ενώ 13 πόντους σημείωσε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση. Για το «τριφύλλι» αρνητικό σημείο ήταν τα 6/28 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο έβγαλε ενέργεια στο παρκέ τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Πρωταγωνιστής ήταν ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος σκόραρε 9 πόντους, ενώ 7 πρόσθεσε ο Κρις Σίνγκλετον.

Παράλληλα, οι «πράσινοι» κατάφεραν να αναγκάσουν τους Ρώσους να υποπέσουν σε 4 λάθη, ενώ μέτρησαν έξι περισσότερες επιθέσεις. Έτσι, το σκορ στο 10’ διαμορφώθηκε στο 20-15.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να μετρά μόλις 1 εύστοχο τρίποντο σε 16 προσπάθειες, γεγονός που στοίχισε στους «πράσινους». Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσαν μόλις 9 πόντους με τους Όγκαστ, Γκιστ και Αντετοκούνμπο να σκοράρουν, με αποτέλεσμα να χάσουν το προβάδισμα.

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 31-29 με τον Οθέλο Χάντερ να πρωταγωνιστεί σημειώνοντας στο πρώτο μισό 10 πόντους, προερχόμενος από τον πάγκο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ΟΑΚΑ πήρε φωτιά. Τα τρίποντα από τους Ρίβερς και Καλάθη έδωσαν ώθηση στους «πράσινους», οι οποίοι, με την βοήθεια και του Σίνγκλετον που κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, ξέφυγαν με 10 (46-36). Η αντίδραση της ΤΣΣΚΑ δεν άργησε να έρθει.

Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ, μαζί με τους Χίγκινς και Ντε Κολό έτρεξαν επί μέρους σκορ 13-3, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να ισοφαρίσουν σε 49-49. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 51-51 με πόντους από τους Παππά και Χάινς.

Με το παιχνίδι να έχει… ανοίξει και τις δύο ομάδες να έχουν βάλει τις άμυνες σε δεύτερη μοίρα, η ΤΣΣΚΑ ήταν αυτή που χαμογέλασε στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου, όταν και προηγήθηκε με 58-61, εκμεταλλευόμενη τις επιθετικές εμπνεύσεις του Ροντρίγκεθ και τα λάθη του Παναθηναϊκού.

Με την περιφερειακή άμυνα του Παναθηναϊκού να αποπροσανατολίζεται, Ντε Κολό και Χίγκινς τιμώρησαν τους «πράσινους» από τα 6.75 και στο 37΄ η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 63-71. Το τρίποντο του Ρίβερς και 3/3 βολές του Παππά, έφεραν τους «πράσινους» στο -2 (69-71), όμως ο Ροντρίγκεθ όμως ήταν και πάλι εκεί…

Με τρίποντο του στη λήξη της επίθεσης της ρωσικής ομάδας, ο Ισπανός έγραψε στα 49΄΄ για τη λήξη το 69-74… Λάθη και αστοχία δεν επέτρεψαν ποτέ στον Παναθηναϊκό να επιστρέψει και μοιραία ηττήθηκε με 70-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 29-31, 51-51, 70-75.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Ρίβερς 11 (3), Παππάς 14, Ντένμον, Γκιστ 6 (1/7 σουτ, 4/5 βολές), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ 2, Καλάθης 13 (3/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 13.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 10 (2), Φριντζόν, Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 21 (4), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 9, Χίγκινς 14 (2), Κουρμπάνοφ 2 (9 ριμπάουντ), Χάινς 7, Χάντερ 12.