HomeHL-SportsΧίμκι Ολυμπιακός 82-54

Χίμκι Ολυμπιακός 82-54

Μετά την βαριά ήττα στη Βιτόρια και την μεγάλη νίκη επί της Μακάμπι ο Ολυμπιακός γνώρισε νέα βαριά ήττα! Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν από την Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα στη Μόσχα με 82-54 σε παιχνίδι για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας με αποτέλεσμα να χάσουν έδαφος σε ότι αφορά την προσπάθεια που κάνουν για να τερματίσουν στην πρώτη τετράδα της regular season.

Αυτή ήταν η 6η ήττα των «ερυθρόλευκων», που μετά το 18-0 των Ρώσων και το 21-5 δεν επέστρεψαν στο ματς, ενώ η Χίμκι μετρά πλέον 11 νίκες, δύο λιγότερες από την ομάδα του Πειραιά. Το εφιαλτικό βράδυ για τον Ολυμπιακό στη Μόσχα υπέγραψαν οι Σβεντ με 19 και Τζένκινς με 16 πόντους, με την Χίμκι να μετρά 12/27 στα τρίποντα.

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Ουίλτζερ με 11 και Στρέλνιεκς με 10 πόντους, αντίστοιχα. Εκτός λόγω προβλήματος στη μέση έμεινε ο Τζαμέλ ΜακΛιν.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο το παιχνίδι, καθώς επέτρεψε στους Ρώσους να βρουν ρυθμό με περιφερειακά σουτ, ο Παπανικολάου δεν μπόρεσε να περιορίσει τον Σβεντ και φορτώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ, ενώ επιθετικά το μόνο θετικό στοιχείο ήταν οι 7/8 βολές.

Μετά το 0-2 του Μιλουτίνοφ και το 3-5 από το τρίποντο του Μάντζαρη, η Χίμκι έτρεξε σερί 18-0 και προηγήθηκε 21-5. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να μειώσουν και βρέθηκαν στο 10’ να χάνουν με νταμπλ σκορ (28-14).

Η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε με τους Ρώσους του Γιώργο Μπαρτζώκα να κυριαρχούν και τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει πολύ κακή εικόνα και στις δύο άκρες του παρκέ. Χαρακτηριστικό ήταν στην περίοδο οι Πειραιώτες κατάφεραν να πετύχουν μόλις δύο σουτ εντός πεδιάς, έχοντας τους υπόλοιπους επτά με βολές.

Τα λάθη σε άμυνα και επίθεση δεν σταμάτησαν στο πρώτο μισό, με αποτέλεσμα η Χίμκι να σκοράρει ακατάπαυστα και να φτάσει να προηγείται ακόμα και με 24 (45-21). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 49-25.

Η προσπάθεια του Ολυμπιακού να επιστρέψει στο ματς περιορίστηκε σε ένα επί μέρους σκορ 9-3 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. Από το 51-25 που διαμορφώθηκε με προσπάθεια του Τόμας, οι Πειραιώτες μείωσαν σε 54-34 με πόντους από τους Σπανούλη, Παπανικολάου και Παπαπέτρου, ωστόσο η Χίμκι στη συνέχεια βρήκε τους τρόπους να διασπάσει την άμυνα του Ολυμπιακού που στο συγκεκριμένο ματς δεν εμφανίστηκε ποτέ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 65-38, με αποτέλεσμα η τελευταία περίοδος να αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, καθώς το ματς είχε κριθεί.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και το +32 (72-40) στο 7:24, όμως ο Κάιλ Ουίλτζερ με οκτώ γρήγορους πόντους μείωσε σε 74-59. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Χάνεϊκατ με σουτ σε νεκρό χρόνο (82-54).

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 49-25, 65-38, 82-54.