HomeHL-SportsΟλυμπιακός Ρεάλ 92-83

Ολυμπιακός Ρεάλ 92-83

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 92-83 της Ρεάλ Μαδρίτης σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Με αυτό τον τρόπο οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τις εννέα νίκες και παρέμειναν στην κορυφή της κατάταξης μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Από την άλλη, η Ρεάλ Μαδρίτης γνώρισε την έκτη της ήττα στη διοργάνωση και τρίτη συνεχόμενη.

Πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 21 πόντους, έχοντας μάλιστα 9 πόντους στην παράταση. Ο υπαρχηγός των Πειραιωτών… εξιλεώθηκε για τις δύο χαμένες βολές του στο τέλος της κανονικής περιόδου, που έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση. Από εκεί και πέρα, ο Στρέλνιεκς σημείωσε 15 πόντους, ο Παπανικολάου 14 και οι ΜακΛιν και Μιλουτίνοφ από 12. Στο πρώτο παιχνίδι στη φετινή Ευρωλίγκα, ο Σπανούλης είχε 7 πόντους και 4 ασίστ.

Από τη «βασίλισσα», ο Ντόντσιτς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 33 πόντους, ο Κάρολ πέτυχε 24, ενώ ο Τόμπκινς είχε 6 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και έβγαλε ενέργεια στην άμυνα με αποτέλεσμα να περιορίσει αισθητά τη Ρεάλ. Ο Παπανικολάου κατάφερε να βγάλει αρχικά εκτός ρυθμού τον Λούκα Ντόσιτς, την ώρα που η «βασίλισσα» έμεινε χωρίς πόντο για έξι λεπτά στην πρώτη περίοδο.

Με τον Σπανούλη να μοιράζει ασίστ στον επιθετικό τομέα οι Πειραιώτες έτρεξαν σερί 14-0 μετατρέποντας το αρχικό 4-6 σε 18-6, με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Σπανούλη και Παναικολάου να σκοράρουν. Στο 10’ το σκορ ήταν 18-8 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε ριζικά. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν τόσο αποτελεσματικός στην άμυνα, έχασε αμυντικά ριμπάουντ και υπέπεσε σε λάθη με αποτέλεσμα η Ρεάλ να μειώσει. Με ηγέτη τον Ντόνσιτς η «βασίλισσα» μείωσε αρχικά σε 29-22, ενώ ο Κάρολ με δικό του καλάθι διαμόρφωσε το 31-24.

Ο Μιλουτίνοφ σημείωσε δύο εύστοχες βολές, όμως οι Ισπανοί απάντησαν με γκολ-φάουλ του Ντόνσιτς και τρίποντο του Κάρολ. Έτσι, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με το υπέρ του 34-30.

Ο Ντόνσιτς συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στον Ολυμπιακό και στην τρίτη περίοδο, ενώ η Ρεάλ μείωσε σε 34-33. Ο Παπανικολάου με τρίποντο στα μισά «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες (43-39) και οι Πρίντεζης, ΜακΛιν έφεραν τους Πειραιώτες στο +12 (52-40). Ακολούθησε ένα 5-0 της Ρεάλ ενώ ο Ντόντσιτς διαμόρφωσε στην τελευταία επίθεση του τρίτου δεκαλέπτου το 56-47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Στρέλνιεκς με τον ΜακΛιν ανέλαβαν δράση και έφεραν τον Ολυμπιακό στο +13 (60-47), με την Ρεάλ να βγάζει αντίδραση και με σερί 8-0 να επιστρέφει στο ματς (64-59), στα 4:30’’ πριν το τέλος. Οι Ντόντσιτς και Κάρολ μείωσαν στους τέσσερις (68-64), ενώ ο Ρούντι με τρίποντο το έφερε στον πόντο (68-67), στο 38’.

Ο Πρίντεζης πήγε τους «ερυθρόλευκους» στο +5 (72-67), στο ένα λεπτό πριν τη λήξη, όμως το λέι απ του Ντόντσιτς και το τρίποντο του Κάρολ έσβησαν τη διαφορά (72-72), στα 12,3’’. Στα 4’’ πριν τη λήξη, ο Πρίντεζης έχασε δύο βολές και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος με δικό του 7-0 έφερε τον Ολυμπιακό αγκαλιά με τη νίκη (84-79), στο 1:50’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια ο Ρέγες έκανε επιθετικό φάουλ, η Ρεάλ δέχθηκε τεχνική ποινή και οι Πειραιώτες κλείδωσαν τη νίκη. Το ματς ολοκληρώθηκε με το τελικό 92-83.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 34-30, 56-47, 72-72 κ.δ., 92-83 παρ.