HomeHL-SportsΟλυμπιακός Ερυθρός Αστέρας 85-59

Ολυμπιακός Ερυθρός Αστέρας 85-59

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα με σκορ 85-59 του Ερυθρού Αστέρα στο ΣΕΦ και πανηγύρισε την 6η του νίκη στην Ευρωλίγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από 8 αγωνιστικές συγκατοικούν με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος σημειώσε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Χόλις Τόμπσον με 14 πόντους. Στα απρόοπτα της αναμέτρησης συγκαταλέγεται ο τραυματισμός του Κώστα Παπανικολάου.

Ο διεθνής φόργουορντ χτύπησε στον αυχένα, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και αποχώρησε για τα αποδυτήρια, προκειμένου να εξεταστεί από το ιατρικό επιτελείο των Πειραιωτών.

Από τον Ερυθρό Αστέρα, που υπέστη την τέταρτη διαδοχική ευρωπαϊκή ήττα του, ξεχώρισε ο Τέιλορ Ρότσεστι με 20 πόντους.

Να σημειωθεί ότι στο 26΄ και με το σκορ 61-45 υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή, καθώς δημιουργήθηκε αποπνικτική ατμόσφαιρα εντός του αγωνιστικού χώρου, από δακρυγόνο που έπεσε έξω από το ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι και απέδειξε στο πρώτο δεκάλεπτο την ανωτερότητά του. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκαν 4-0 με τους Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ και 7-4 με γκολ-φάουλ του Σέρβου σέντερ. Στη συνέχεια τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήραν οι Πρίντεζης,

Στρέλνιεκς και Τόμπσον, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 22-13 με τρίποντο του Ρότσετσι για τους Σέρβους.

Το ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο έφερε τον Ερυθρό Αστέρα να μειώνει στους 3 (30-27) με ηγέτη τον Ρότσεστι. Οι Πειραιώτες μπήκαν νωχελικά στο παιχνίδι και επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να μειώσουν, ωστόσο γρήγορα επανέφεραν το προβάδισμά τους σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Μετά τα τρίποντα των Αγραβάνη και Μάντζαρη, τέσσερις πόντους σημείωσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου και ακολούθησαν δύο τρίποντα από τον Μπράιαν Ρόμπερτς. Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε 47-37 μετά από προσπάθεια του Γιάνις Στρέλνιεκς.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά και επί της ουσίας «κλείδωσε» γρήγορα τη νίκη. Το +15 (56-45) διαμορφώθηκε από τον Στρέλνιεκς, ενώ στο 30’ το σκορ έφτασε στο +18 (67-49).

Περίπου τρία λεπτά χρειάστηκαν για το πρώτο καλάθι της τέταρτης περιόδου και αυτό ήρθε από τον Μιλουτίνοφ για το +20 (69-49). Στο τέλος ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους Γουίλτζερ και Τολιόπουλο, ενώ ο Ολυμπιακός έφτασε σε μία πολύ άνετη επικράτηση με το τελικό 85-59.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 47-37, 67-49, 85-59.