HomeHL-SportsΦενέρμπαχτσε Ολυμπιακός 83-90

Φενέρμπαχτσε Ολυμπιακός 83-90

Με ένα τεράστιο «διπλό» εξιλεώθηκε ο… αγριεμένος Ολυμπιακός για τις δύο απανωτές ήττες από την Μπαρτσελόνα και τον Παναθηναϊκό στην Euroleague.

Πρωταγωνιστές στην πέμπτη νίκη (5-2) του Ολυμπιακού στη φετινή διοργάνωση ήταν ο Μπράιαν Ρόμπερτς, ο Γιώργος Πρίντεζης και ο Γιάνις Στρέλνιεκς…Πιο συγκεκριμένα, οι Πειραιώτες, παίζοντας με ψυχή και πάθος το βράδυ της Τεταρτης στην κατάμεστη «Ούλκερ Σπορτς Αρίνα», κατάφεραν να επικρατήσουν στην παράταση με 90-83 της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Φενέρμπαχτσε, παίρνοντας παράλληλα μία άτυπη «εκδίκηση» για την ήττα τους στον περυσινό τελικό.

Oι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο -12 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και, παρά το γεγονός ότι δεν κατάφεραν να τελειώσουν την υπόθεση νίκη στην κανονική διάρκεια του ματς, εν τέλει πήραν το υπερπολύτιμο ροζ φύλλο στο έξτρα πεντάλεπτο.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές στην πέμπτη νίκη (5-2) του Ολυμπιακού στη φετινή διοργάνωση ήταν ο Μπράιαν Ρόμπερτς, ο Γιώργος Πρίντεζης και ο Γιάνις Στρέλνιεκς.

Ο πρώτος στην καλύτερη του εμφάνιση με τα «ερυθρόλευκα» είχε 21 πόντους και πέντε εύστοχα τρίποντα, συμβάλοντας τα μέγιστα στο μεγάλο «διπλό» της ομάδας του, ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκαναν και οι άλλοι δύο, με τον «Πριντ» να έχει 18 πόντους και τον Λετονό 16.

Στον αντίποδα από το συγκρότημα του Ομπράντοβιτς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νάναλι με 22 πόντους, με τον Γουοναμέικερ να είχε 15 και τον Κώστα Σλούκα να είχε 13.

O αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παρκέ, ήλεγξε τα ριμπάουντ, παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά, και με τον Πρίντεζη να «εκτελεί» μέσα στην αντίπαλη ρακέτα (10π.) επέστρεψε από το -5 (10-5 στο 6΄) και μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο +1 (17-18).

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν διάρκεια σε άμυνα και επίθεση, η ευστοχία από τα 6.75 τους γύρισε την… πλάτη (3/11 μέχρι το ημίχρονο) και η Φενερμπαχτσέ κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 14-5 να προηγηθεί στο 16΄ με +8 (31-23).

Ένα ξέσπασμα έφερε τον Ολυμπιακό και πάλι στο -1 (31-30), αλλά η αδυναμία του να περιορίσει τους αιφνιδιασμούς της τουρκικής ομάδας τον οδήγησαν στα αποδυτήρια στο -10 (40-30).

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Σφαιρόπουλου κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, η άμυνα της «έδεσε» και, με τον Ρόμπερτς να δίνει… ρεσιτάλ από τα 6.75 (3 διαδοχικά τρίποντα), κατάφερε να πλησιάσει και πάλι στο -2 (49-47 στο 26΄), μετά από επιμέρους σκορ 9-17.

Όταν, μάλιστα, «αφυπνίστηκε» επιθετικά και ο Τόμπσον (5 διαδοχικοί πόντοι), οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 52-51 στο 28΄, ενώ, με τον Ρόμπερτς να συνεχίζει τις τρίποντες «εκτελέσεις» (έφτασε τα 4/4 τρίποντα στην τρίτη περίοδο και 5/5 στον αγώνα), ο Ολυμπιακός μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +4 (53-57).

Με τον Ρόμπερτς να συνεχίζει το επιθετικό κρεσέντο του και τον Στρέλνιεκς να προστίθεται στην… εξίσωση, ο Ολυμπιακός, ο οποίος έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι του, ανέβασε τη διαφορά στο +9 (58-67 στο 34΄), ενώ οι Πρίντεζης και Παπανικολάου την «εκτόξευσαν» για πρώτη φορά στο +11 (60-71 στο 37΄), βάζοντας τις βάσεις για ένα σπουδαίο «διπλό».

Η «Φενέρ» προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά η κυριαρχία του Μιλουτίνοφ μέσα στην ρακέτα κράτησε τον Ολυμπιακό σε τροχιά νίκης, μέχρι τη λάθος πάσα του Παπανικολάου στα 23΄΄ για τη λήξη, που έδωσε την κατοχή στην «Φενέρ».

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς που είχε ήδη ροκανίσει τη διαφορά και με οκτώ δευτερόλεπτα να απομένουν είδε τον Βέσελι να κερδίζει φάουλ και με βολές να ισοφαρίζει σε 75-75.

Στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας ο Ρόμπερτς προσπάθησε από τα 6.75 να πάρει το παιχνίδι, αλλά αστόχησε και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός πάντως μπήκε αποφασισμένος στο επιπλέον πεντάλεπτο και με επιμέρους σκορ 4-12, το οποίο έφερε την υπογραφή του Πρίντεζη, ξέφυγε με +8 στο 44΄ (79-87). Τι ακολούθησε; ένα τρίποντο-μαχαιριά του Στρέλνιεκς για το 81-90 και τέλος στη σεμνή τελτή, με τους Τούρκους να μειώνουν απλά σε 90-83.

Tα δεκάλεπτα: 17-18, 40-30, 53-57, 75-75, 83-90

Φενέρμπαχτσε: Τόμπσον 2, Μέλι 11 (1), Ουοναμέικερ 15 (2), Σλούκας 13 (1), Νάναλι 22 (3), Γκούντουριτς 4, Βέσελι 8, Ντατόμε 8 (1).

Ολυμπιακός: Μακλίν 9, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 10, Στρέλνιεκς 16 (4), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 21 (5), Γουίλτζερ, Τόμπσον 9 (1).