HomeHL-SportsΟλυμπιακός Παναθηναϊκός 62-70

Ολυμπιακός Παναθηναϊκός 62-70

Ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε με σκορ 70-62 του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ. Οι «πράσινοι» στο ντέρμπι «αιωνίων» για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας έφτασαν στη νίκη, περιορίζοντας τους «ερυθρόλευκους», που για τρίτο συνεχόμενο ματς έδειξαν αδυναμία στο επιθετικό μέρος.

Με την αποψινή επιτυχία οι νταμπλούχοι Ελλάδας βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 3-3 και πανηγύρισαν για πρώτη φορά μακριά από το ΟΑΚΑ, ενώ ο Ολυμπιακός γνώρισε την δεύτερη ήττα του στη διοργάνωση.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται στο σκοράρισμα. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Γκιστ με 15 πόντους και ο Λεκαβίτσιους με 14, ενώ ακόμα 12 πρόσθεσε ο Ρίβερς. Από την άλλη, για τον Ολυμπιακό διασώθηκε ο Στρέλνιεκς με 18 πόντους.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με καλάθι του Παπανικολάου, όμως η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση. Με πρωταγωνιστή τον Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος αποδοκιμάστηκε, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 11-2, την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν στο παρκέ το επιθετικό τους πρόβλημα. Τη λύση στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδωσαν οι Γιάνις Στρέλνιεκς και Βαγγέλης Μάντζαρης, οι οποίοι πρωταγωνίστησαν και έφεραν τον Ολυμπιακό να προηγείται στο 10’ με 17-16.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά και στην δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε 25-17 με πόντους του Λεκαβίτσιους, του Παππά και του Ρίβερς. Ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Παπαπέτρου και καλάθι του Στρέλνιεκς μείωσε σε 25-22. Οι «πράσινοι» με καλάθι του Ρίβερς και εύστοχα τρίποντα από τους Γκιστ και Σίνγκλετον ολοκλήρωσαν το πρώτο μισό του αγώνα με προβάδισμα πέντε πόντων (35-30).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους να ελέγχει τον αγώνα και προηγήθηκε με 8 (38-30), όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Με πρωταγωνιστή τον Στρέλνιεκς οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μείωσαν σε 42-38, ενώ στη συνέχεια ισοφάρισαν στο 44-44.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 29’ να πάρουν κεφάλι στο σκορ για τρίτη φορά στον αγώνα (47-44). Πάντως, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να επανακτά τα ηνία λόγω ενός εντυπωσιακού φόλοου-καρφώματος του Γκάμπριελ και ενός τριπόντου με ταμπλό του Κέι Σι Ρίβερς (49-47).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός με επί μέρους σκορ 9-2, που ξεκίνησε από την προηγούμενη περίοδο, έφτασε στο +7 (56-49) και μέχρι το τέλος αποσυντόνισε πλήρως τον Ολυμπιακό και έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έφτασαν ακόμα και στο +12 (66-54) για να κλειδώσουν τη νίκη με το τελικό 70-62.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 30-35, 47-49, 62-70.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 10, Παπαπέτρου 11 (2), Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοφ 4, Στρέλνιεκς 18 (3), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 9 (1), Ρόμπερτς 3, Τόμπσον 1.