HomeHL-SportsΜακάμπι Ολυμπιακός 68 69

Μακάμπι Ολυμπιακός 68 69

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς βρήκε ρυθμό μέσα από την πολύ καλή του άμυνα και προηγήθηκε 12-4, πριν συμπληρωθούν τα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα. Μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε εσπευσμένα ο Νέβεν Σπάχια η Μακάμπι αντέδρασε και με σερί 9-0 προηγήθηκε 13-12, όμως με δύο γκολ-φάουλ του ΜακΛιν το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 18-18.

Η «ομάδα του λαού» ξέφυγε με τέσσερις (24-20), έχοντας σε πολύ μεγάλο βράδυ τον Κόουλ, όμως οι Παπαπέτρου και Αγραβάνης έφεραν τους Πειραιώτες εκ νέου μπροστά στο σκορ (27-26). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (30-26) με τους Ρόμπερτς και Πρίντεζη και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 35-33, με μία εύστοχη βολή του Έλληνα πάουερ φόργουορντ.

Η τρίτη περίοδος του αγώνα εξελίχθηκε σε μία άτυπη μάχη ανάμεσα στον Γιώργο Πρίντεζη και τον Νόρις Κόουλ. Ο υπαρχηγός των Πειραιωτών ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με απολογισμό δέκα πόντων, ενώ ο άσος της Μακάμπι πέτυχε οκτώ. Το ματς ήταν κλειστό με τις δύο ομάδες να ισορροπούν στο 43-43. Εκεί ο Πρίντεζης πέτυχε δύο τρίποντα και ακόμα ένα καλάθι και έφερε τον Ολυμπιακό στο +8 (51-43). Στην τελευταία επίθεση ο Κόουλ μείωσε στο 51-45, που ήταν και σκορ περιόδου.

Στον επίλογο ο Ολυμπιακός παρουσίασε αμυντικές… αρρυθμίες και δέχθηκε 23 πόντους με αποτέλεσμα να κινδυνέψει να χάσει το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά σε 56-54, όμως οι Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ, που επέστρεψαν στο παρκέ, έφεραν τους «ερυθρόλευκους» και πάλι σε διαφορά ασφαλείας (68-63), δύο λεπτά πριν το τέλος.

Στα 31’’ πριν το τέλος η Μακάμπι μείωσε στον πόντο (69-68) με καλάθια από τους Ρολ και Κόουλ. Ο Μάντζαρης αστόχησε σε δύσκολο τρίποντο και στα τελευταία 5’’ ο Κόουλ δεν βρήκε στόχο. Έτσι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη που αναζητούσε.