HomeHL-SportsΣλοβενία Ελλάδα 78-72

Σλοβενία Ελλάδα 78-72

Η Ελλάδα γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο Ευρωμπάσκετ, καθώς μετά τη Γαλλία, έχασε και από την Σλοβενία με σκορ 78-72. Η Εθνική που προηγήθηκε 58-50 στα τέλη της 3ης περιόδου, δέχτηκε επί μέρους σκορ, 16-6, μετά το υπέρ της 66-62 και μοιραία γνώρισε την ήττα. Οι Ντόντσιτς (22π.) και Ντράγκιτς (20π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Σλοβένων, ενώ 16 πόντους πρόσθεσε ο Πρέπελιτς.

Ο Κώστας Σλούκας με 18 πόντους και 6 ασίστ ήταν εξαιρετικός για την εθνική, ενώ Μπουρούσης και Παπαγιάννης έδωσαν μάχες στη ρακέτα, αλλά τα 3/20 τρίποντα απέτρεψαν μία νίκη που θα άλλαζε τις ισορροπίες στον πρώτο όμιλο για τους παίκτες του Κώστα Μίσσα. Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει την Τρίτη (5/9, 20:00) την οικοδέσποινα Φινλανδία με τη νίκη να αποτελεί μονόδρομο.

Κακό ήταν το ξεκίνημα της Ελλάδας στο ματς με τη Σλοβενία. Οι Βίντμαρ και Ντράγκιτς βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έδωσαν προβάδισμα 8-4 στους Σλοβένους με την Εθνική να σκοράρει με τους Σλούκα και Καλάθη. Οι Παπαγιάννης και Παπανικολάου μείωσαν σε 10-8, όμως ο Ντόνσιτς βρήκε πόντους και έφερε την ομάδα του 15-8. Μετά το 15-12, που ήρθε με τους Μπουρούση και Πρίντεζη, οι Σλοβένοι ξέφυγαν στο σκορ και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +10 (23-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα άλλαξε την εικόνα της προς το καλύτερο και μείωσε στο σκορ, αν και παρουσιάστηκε ιδιαίτερα άστοχη έξω από την γραμμή των τριών πόντων με 1/9 προσπάθειες, ενώ έχασε 11 αμυντικά ριμπάουντ την ώρα που είχε πέντε επιθετικά. Οι Μάντζαρης, Μπουρούσης και Παππάς έφεραν το σκορ στο 26-21, με τους Ντράγκιτς και Πρέπελιτς να αυξάνουν το προβάδισμα των Σλοβένων (30-21). Το τρίποντο του Παπαπέτρου και ο αιφνιδιασμός του Παππά, σε συνδυασμό με τέσσερις πόντους του Παπαγιάννη έφεραν την Ελλάδα στο καλάθι (32-30), όμως η απροσεξία στην τελευταία άμυνα και το εύστοχο τρίποντο του Λούκα Ντόνσιτς διαμόρφωσαν το σκορ ημιχρόνου στο 35-30.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε ιδανικά για την Εθνική. Ένα σερί 9-0 με συντελεστές τους Πρίντεζη, Καλάθη, Παπαγιάννη και Σλούκα έφεραν την Ελλάδα για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 39-35, με τον Ράντολφ να μειώνει σε 39-38 με γκολ φάουλ. Ο Παπαγιάννης με τον Σλούκα συνέχισαν να σκοράρουν (45-38), με τους Σλοβένους να αποδιοργανώνονται σε άμυνα και επίθεση. Για την Εθνική ο Μπουρούσης έφερε το ματς στο +8 (58-50), ενώ ο Ντράγκιτς έφερε το σκορ στο 58-52 στο 30’. Συνολικά η Ελλάδα στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλε 28 πόντους, δύο λιγότερους από όσους πέτυχε στο πρώτο μισό του αγώνα και έβαλε τις βάσεις για την επικράτησή της.

Η Ελλάδα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 60-57 στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου, όμως ο Ντόνσιτς έδωσε το προβάδισμα στους Σλοβένους με 70-66. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα πλησίασαν στον πόντο (71-70), στο 1:30’’, όμως ο Ντράγκιτς έφερε το ματς στο 75-70 στα 22’’. Εκεί οι ελπίδες της Εθνικής για νίκη ψαλιδίστηκαν και η ήττα ήρθε με το σκορ στο 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-30, 52-58, 78-72.

Σλοβενία (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 8, Ντράγκιτς 20, Νίκολιτς, Πρέπελιτς 16 (3), Μούριτς 6 (1), Μπλάζιτς, Βίντμαρ 6, Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 22 (3).