HomeHL-SportsΕλλάδα Γαλλία 87 95

Ελλάδα Γαλλία 87 95

Η Εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα με 95-87 από τη Γαλλία σε παιχνίδι για την δεύτερη αγωνιστική του ομίλου του Ευρωμπάσκετ, που διεξάγεται στο Ελσίνκι. Η ομάδα του Κώστα Μίσσα που βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 24 πόντους, επέστρεψε χάρη σε 4 τρίποντα στους 6 πόντους, 72-78, περίπου 6 λεπτά πριν το φινάλε, αλλά δεν έδειξε ψυχραιμία.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της χάλκινης στο Ευρωμπάσκετ του 2015, Γαλλίας, μετά το «στραπάτσο» της πρεμιέρας του 1ου ομίλου από τη Φινλανδία.

Την Κυριακή (16:30), οι παίκτες του Κώστα Μίσσα αντιμετωπίζουν τη Σλοβενία για την 3η αγωνιστική.

Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Πρίντεζης με 22 πόντους, με τους Σλούκα και Καλάθη να προσθέτουν από 15 ο καθένας και τον Αντετοτούνμπο να δίνει φοβερή ενέργεια στο παρκέ και να τελειώνει την αναμέτρηση με 12 πόντους. Λοβέρν και Φουρνιέ με 21 πόντους έκαστος «πλήγωσαν» τη γαλανόλευκη, ενώ 16 πρόσθεσε ο Νάντο ντε Κολό.

Ο αγώνας

Η Εθνική προηγήθηκε στο ματς 5-0 με καλάθι του Μπουρούση και τρίποντο του Καλάθη, όμως η συνέχεια ανήκε στη Γαλλία. Οι Λοβέρν και Φουρνιέ νίκησαν κατά κράτος την ελληνική άμυνα και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα, σκοράροντας πολλές φορές με γκολ-φάουλ. Οι Γάλλοι ξέφυγαν γρήγορα με δέκα πόντους 20-10, ενώ για την Εθνική πέντε πόντοι από τον Παπαπέτρου έφεραν το ματς στο 23-15. Στο 10’ το σκορ έφτασε στο 27-15 για τη Γαλλία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αμυντική λειτουργία της Ελλάδας συνέχισε να μην αποδίδει με τους Γάλλους να σκοράρουν πολύ συχνά μέσα από τη ρακέτα και να κερδίζουν συνολικά στο πρώτο μέρος πέντε γκολ-φάουλ. Για την Εθνική ο Παππάς, ο Σλούκας, ο Μάντζαρης, ο Μπουρούσης, ο Καλάθης και ο Αντετοκούνμπο προσέφεραν πόντους με τον τελευταίο να βγάζει ενέργεια και στην άμυνα και να πετυχαίνει δύο κοψίματα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Γαλλία να προηγείται με το ευρύ 55-36!

Η Ελλάδα με 6-0 από τον Γιώργο Πρίντεζη μείωσε σε 57-42, όμως οι Λοβέρν και Ερτέλ συνδέθηκαν με το καλάθι και διαμόρφωσαν το 63-44. Μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η Εθνική δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό, ενώ δέχθηκε συνολικά τρεις τεχνικές ποινές και έχασε με πέντε φάουλ τον Κώστα Παπανικολάου. Η Γαλλία, που δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα ούτε με το προσωπικό ξέσπασμα του Θανάση Αντετοκούνμπο, ο οποίος σκόραρε έξι πόντους και έκανε ένα κλέψιμο, ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +18 (75-57).

Στον επίλογο η Εθνική έκανε την αντεπίθεσή της και με επί μέρους σκορ 12-2 μείωσε αρχικά σε 77-69, ενώ με τρίποντο του Καλάθη το σκορ έφτασε στο 78-72. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι Ντε Κολό και Φουρνιέ έστειλαν την ομάδα του Κολέ σε απόσταση ασφαλείας (74-86), στα 4:00’’ πριν τη λήξη. Οι Γάλλοι χωρίς να χάσουν τον έλεγχο, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 95-87.