HomeHL-SportsΠαναθηναϊκό Μπάμπεργκ 81-72

Παναθηναϊκό Μπάμπεργκ 81-72

Μία σημαντική νίκη για την πρόκριση στα πλέι οφ της Euroleague πέτυχε την Πέμπτη ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έμεινε μόνος πέμπτος στη βαθμολογία και ως εκ τούτου συνεχίζει να ελπίζει και για την τετράδα, που δίνει το πλεονέκτημα έδρας.

Οι πράσινοι επικράτησαν με 81-72 της Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση στο ΟΑΚΑ, για την 22η αγωνιστική, κι έτσι αύξησαν σε 13-9 το ρεκόρ τους, υποχρεώνοντας παράλληλα τη γερμανική ομάδα στη 14η ήττα της, που την κρατά μακριά από την οκτάδα.

O αγώνας

Η αδράνεια στην άμυνα του Παναθηναϊκού άνοιξε την… όρεξη στην Μπάμπεργκ, η οποία πέρασε το παιχνίδι μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, κέρδισε τα mismatch, και με τον Ζήση να εκτελεί από την περιφέρεια είχε ιδανική εκκίνηση.

Η γερμανική ομάδα προηγήθηκε γρήγορα με 3-11 στο 4′, ενώ στο 5΄ ο Μίλερ έγραψε με τρίποντο το 10-16. Ωστόσο, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι υπολόγιζε χωρίς την έφεση του Παναθηναϊκού από τα 6.75 και με τους «πράσινους» να μετρούν 5/7 τρίποντο στο πρώτο δεκάλεπτο ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 17-3 για το «τριφύλλι», το οποίο όχι μόνο γύρισε το παιχνίδι, αλλά πήρε και διαφορά (27-19 στο 10΄).

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στο +11 (30-19), μετά από καλάθι και φάουλ του Παππά, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη…

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ πλήρωσαν την… εμμονή τους από τα 6.75 και με 0/8 τρίποντα μέχρι το 18′ είδαν την Μπάμπεργκ, που είχε σταματήσει τη δημιουργία των γηπεδούχων (έμειναν στις 6 ασίστ μέχρι το ημίχρονο), να κυριαρχεί και πάλι κοντά στο καλάθι και με επιμέρους σκορ 2-16 να ανακτά το προβάδισμα με 32-35.

Η αφύπνιση όμως του εξαφανισμένου μέχρι εκείνο το σημείο Μάικ Τζέιμς βοήθησε τον Παναθηναϊκό να αντιδράσει και με 5 διαδοχικού πόντους του Αμερικανού (1 τρίποντο από τα 8 μέτρα) να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (42-41).

Η τρίτη περίοδος ήταν αφιερωμένη στον Γιάννη Μπουρούση… Ο Έλληνας σέντερ κυριάρχησε επιθετικά (11π. στο γ’ δεκ.), έκανε ό,τι ήθελε μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, ενώ φόρτωσε με φάουλ τους ψηλούς της Μπάμπεργκ, αναγκάζοντας τον Τρινκιέρι να ψάχνει λύσεις αναχαίτησης του.

Την ίδια στιγμή Φελντέιν και Σίνγκλετον συνέχισαν το ρεσιτάλ από τα 6.75 και στο 25΄ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και πάλι με +9 (53-44).

Oi Στρέλνιεκς και Μίλερ κράτησαν από την περιφέρεια «ζωντανή» την Μπάμπεργκ (54-51 στο 27΄), αλλά με το δίδυμο Τζέιμς-Μπουρούση οι «πράσινοι» ξέφυγαν και πάλι με +10 (62-52 στο 29΄) για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +8 (62-54).

Στον… επίλογο της αναμέτρησης Ζήσης και Τάις έφεραν τους Γερμανούς και πάλι μία… ανάσα από την ανατροπή (65-61 στο 33΄), μετά από διαδοχικά λάθη του Παναθηναϊκού, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο οι «πράσινοι» βρήκαν τη συνοχή τους στην άμυνα, ο Τζέιμς κατάφερε με προσωπικές ενέργειες να δώσει έναν αέρα εννέα πόντων στην ομάδα του (73-64), για να μην απειληθούν οι Κυπελλούχοι Ελλάδας μέχρι το τέλος της αναμέτρησης (81-72).

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-41, 62-54, 81-72

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 17 (4), Νίκολς, Ρίβερς 4, Τζέιμς 15 (2), Παππάς 8, Φελντέιν 16 (4), Γκάμπριελ 5 (1), Τζεντίλε, Μπουρούσης 16 (1), Καλάθης.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Αντρέα Τρινκιέρι): Κοζέρ 5 (1), Μέλι 2, Ζήσης 10 (2), Τάις 18 (3), Λο 2, Στρέλνιεκς 5 (1), Βερεμεένκο 2, Μίλερ 11 (2), ΜακΝιλ, Χέκμαν 6 (2), Ραντόσεβιτς 11.