HomeHL-SportsΚύμη – Ρέθυμνο 73-62

Κύμη – Ρέθυμνο 73-62

Η Κύμη… έτρεξε στο τέλος και πήρε σπουδαία νίκη επί του Ρεθύμνου (73-62) που είχε αποκλείσει κι από το Κύπελλο Ελλάδος. Εξαιρετικός Ελ Αμίν (20π., 6ριμπ., 5ασ.), τεράστιος Φιτζπάτρικ με 17 ριμπάουντ και 18 πόντους.

Ο Μουχάμεντ Ελ-Αμίν έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση κι οδήγησε την Κύμη στη μεγάλη νίκη!

Πλέον, οι νεοφώτιστοι βρίσκονται στο 3-4 και πήραν μία νίκη που θα είναι χρήσιμη στην πορεία τουΠρωταθλήματος, ενώ οι Ρεθυμνιώτες έμειναν στο 4-3.

Η τεράστια εμφάνιση του Τόρλιν Φιτζπάτρικ με 18 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 ασίστ δεν ήταν αρκετή για το Ρέθυμνο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο. Η Κύμη επέστρεψε καλύτερη από τα αποδυτήρια και κατάφερε ν’ ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Το Ρέθυμνο κατάφερε ν’αντιδράσει μείωσε ακόμα και στο -1 (60-59 στο 31′), αλλά κάπου εκεί έμεινε από δυνάμεις. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο πιεστική άμυνα και με τον Ελ-Αμίν να πετυχαίνει 9 πόντους μόνο στην τέταρτη περίοδο η Κύμη έφτασε στη νίκη.

ΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ποιος άλλος; Ο Μοχάμεντ Ελ-Αμίν στην καλύτερη του εμφάνιση με την φανέλα της Κύμης πέτυχε 9 πόντους μόνο στην τέταρτη περίοδο και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη σε 29:45.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκάρι Τάλτον έμεινε στους 7 πόντους με 0/6 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Γκάρι Τάλτον ευστόχησε από μέση απόσταση για τιο 60-59 (31′), ο Σχίζας… απάντησε και κάπου εκεί πήρε το όπλο του ο Ελ-Αμίν και το σκορ από 65-59…έγινε 73-59!

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-39, 57-53, 73-62