HomeHL-SportsΉττα για τον Ολυμπιακό, 89-87 η Γαλατά

Ήττα για τον Ολυμπιακό, 89-87 η Γαλατά

Την ήττα με 89-87 από την Γαλατασαράι γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Κωνσταντινούπολη, σε παιχνίδι για την 6η αγωνιστική της ανανεωμένης Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, όμως στη συνέχεια έχασε το ρυθμό και την συγκέντρωσή της με αποτέλεσμα να κυνηγά συνεχώς το σκορ. Στο τέλος προσπάθησε να πάρει τη νίκη, όμως ήταν αργά με αποτέλεσμα να γνωρίσει την τρίτη της ήττα. Από την άλλη, οι Τούρκοι πανηγύρισαν για πρώτη φορά φέτος.

Κορυφαίος των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 17 σημείωσε ο Πρίντεζης. Ο Κεμ Μπριτς πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 14 σημείωσε ο Σπανούλης, που είχε και 8 ασίστ. Από την ομάδα του Αταμάν οι Ντέντμον, Ντίμπλερ και Ντέι με 22, 17 και 16 πόντους αντίστοιχα έδωσαν τη νίκη στη Γαλατα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με ιδανικό τρόπο, αφού στα πρώτα επτά λεπτά κυριάρχησε στο παρκέ. Οι «ερυθρόλευκοι» έλεγξαν τα ριμπάουντ και στις δύο πλευρές του γηπέδου, βρήκαν ρυθμό από την άμυνα και προηγήθηκαν 20-6! Κορυφαίος ήταν ο Μπριτς που πέτυχε 8 πόντους είτε από επιθετικά ριμπάουντ, είτε από ασίστ, ενώ δύο τρίποντα σημείωσε ο Βαγγέλης Μάντζαρης. Στο τρίλεπτο που ακολούθησε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου η Γαλατά αντέδρασε και με συνεχόμενους πόντους του Ντέντμον μάζεψε το σκορ στο 20-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε και εκτυλίχθηκε όπως το τέλος της πρώτης περιόδου. Η Γαλατασαράι ολοκλήρωσε ένα σερί 19-0 με μπροστάρηδες τους Τόμπσον, Ντίμπλερ και Ντέι και προηγήθηκε 25-20, ενώ με συνολικό επί μέρους σκορ 27-2 το 6-20, μετατράπηκε σε 33-22! Προς το τέλος του δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι το κλειδί στη δική του άμυνα, ενώ με τον Μάντζαρη να σκοράρει στο πρώτο μισό 11 πόντους με τρία τρίποντα μπήκε και πάλι σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης. Παπανικολάου, Πρίντεζης και Σπανούλης διαμόρφωσαν το 38-34 του ημιχρόνου, ενώ ο Ολυμπιακός αστόχησε στην τελευταία επίθεση που θα τον έφερνε σε απόσταση ενός καλαθιού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πλησίασε αρκετά τους Τούρκους και μείωσε με τον Σπανούλη σε 40-37, όμως η Γαλατά παρουσίασε μία εκπληκτική ευστοχία και με συνεχόμενα τρίποντα των Μίτσοφ, Ντέντμον και Γκιουλέρ προηγήθηκε 51-37. Οι Μπιρτς και Λοτζέσκι κατάφεραν να βάλουν τους Πειραιώτες εκ νέου σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης (58-54), ενώ στο 30’ ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -6 (63-57).

Στον επίλογο οι Πειραιώτες έφτασαν ακόμα μία φορά στο -4 (65-61) με τον Λοτζέσκι να βρίσκει ρυθμό, όμως η Γαλατά ξέφυγε και πάλι με 79-71 με σουτ τριών πόντων. Η επαναφορά του Ολυμπιακού ήρθε, όμως οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να προσπεράσουν στο σκορ τους Τουρκούς με αποτέλεσμα να δεχθούν την ήττα. Οι Σπανούλης και Πρίντεζης το διαμόρφωσαν το 85-84 στα 49’’ πριν τη λήξη. Ο Μίστοφ με καλάθι σημείωσε το 87-84 και από τη ρουλέτα των βολών η «τσιμπόμ» έφτασε στο +2 (89-87). Στην τελευταία επίθεση η μπάλα έφτασε στον Πρίντεζη, ο οποίος δέχθηκε τάπα από τον Τάιους σε σουτ τριών πόντων. Στην επαναφορά ο Σπανούλης με επτά δέκατα στη διάθεσή του δεν πρόλαβε να σουτάρει σωστά με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να γνωρίσει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 38-34, 63-57, 89-87.

Γαλατασαράι (Αταμάν): Σμιθ 2, Μίτσοβ 5 (1), Τάιους 10, Τόμπσον 6, Σιλμπ, Πλάις 2, Ντέι 16 (2), Γκιουλέρ 7 (1), Ντίμπλερ 17 (5/5 τρ.), Ντέντμον 22 (4), Κοκσάλ 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 2, Μπιρτς 16 (11ριμπ.), Γιανγκ, Παπαπέτρου, Σπανούλης 14 (3τρ., 8 ασ.), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 17 (1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 19 (5), Χάκετ, Λοτζέσκι 15 (3).