HomeΣΠΟΡΡέθυμνο – ΑΕΚ 70-69

Ρέθυμνο – ΑΕΚ 70-69

Μεγάλη νίκη για το Ρέθυμνο στη μάχη για την πρόκριση στα πλέι οφ. Οι Κρητικοί νίκησαν 70-69 την ΑΕΚ, η οποία χάνει πλέον την επαφή με την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου.

Ετσι κρίθηκε:

Η Ενωση αγωνίστηκε χωρίς τους Χέρστον και Μπράουν αλλά το γεγονός αυτό δεν την εμπόδισε να ελέγξει το ματς για σχεδόν 37 αγωνιστικά λεπτά. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς είχε πάντα το πάνω χέρι και με διαφορές που ξεπέρασαν τους 10 πόντους (13-24, 45-57) αφού ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης οδηγούσε με ασφάλεια τους συμπαίκτες του. Οταν όμως ο Μακεδόνας ψηλός κουράστηκε, έφτασε η ώρα του Ρεθύμνου.

Οι Κρητικοί ψαλίδιζαν με συνέπεια τη διαφορά (58-61, 65-66) και με καλάθι του Χάροου 2:50 πριν από το τέλος πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (67-66). Με το μομέντουμ πια να το ευνοεί το Ρέθυμνο δεν έχασε την ψυχραιμία του μέχρι το τέλος. Το μεγάλο τρίποντο του Κάρτερ διαμόρφωσε το 70-69 ενώ η ΑΕΚ έψαξε τη νίκη με το τελευταίο σουτ του Καλαμπόκη το οποίο μπήκε και βγήκε.

Δεκάλεπτα: 13-22, 33-39, 52-59, 70-69.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις (3 λάθη), Σχίζας 5, Μάντεν 16 (8 ριμπ., 6 ασίστ), Σάφτενααρ 14 (5 ριμπ.), Τσακαλέρης, Χάροου 10 (4 ασίστ), Στόουν 13 (6 ριμπ.), Κάρτερ 12, Θεοδωρίδης.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 5 (3 ριμπ.), Σάκοτα 6, Μιλόσεβιτς 7 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Γκριν 6 (3 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 20 (9 ριμπ., 6 ασίστ), Κάρτερ 8, Κατσίβελης 2 (4 κλεψ.), Καλαμπόκης 7 (4 ριμπ.), Μωραΐτης 3, Μαυροειδής 5.

Ο άνθρωπος του αγώνα:

Ο Σάφτενααρ κράτησε όρθιο το Ρέθυμνο σε πολλά σημεία του παιχνιδιού. Ο Ολλανδός μέσος έπαιξε σχεδόν 35 λεπτά και τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το φύλλο αγώνα:

Καθαρή αυτοκτονία της ΑΕΚ η οποία θα μπορούσε να επικρατήσει αν είχε στοιχειωδώς πιο καθαρό μυαλό. Στο τέλος όμως στέρεψε από επιθετικές λύσεις γεγονός που εκμεταλλεύτηκε άριστα το Ρέθυμνο στο τελευταίο τρίλεπτο. Η Ενωση έχασε κάθε ελπίδα για την 3η θέση.