HomeΣΠΟΡΚαρδίτσα Κισσαμικός 0-1

Καρδίτσα Κισσαμικός 0-1

Με γκολ του Ηλία Βαττή στο πρώτο ημίχρονο, ο Κισσαμικός έφυγε με τεράστια νίκη 1-0 μέσα στην Καρδίτσα και ανέβηκε και άλλο στο βαθμολογικό πίνακα!

Ο Κισσαμικός εμφανίστηκε «διαβασμένος» σε ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι του. Φρόντισε να καλυφτεί αμυντικά και με αντεπιθέσεις»φωτιά» να προσπαθήσει να απειλήσει την Καρδίτσα, που διαθέτει μια από τις καλύτερες έδρας στην κατηγορία. Αυτό το πέτυχε!

Στο 40ο λεπτό, ο Κισσαμικός βγήκε στην αντεπίθεση, ο Τσικουδάκης έκανε παράλληλη μπαλιά στον Ηλία Βαττή και ο Κύπριος σκόραρε για να κάνει το 0-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ και να δώσει μια τεράστια νίκη στον Κισσαμικό!

Στην επανάληψη, όπως ήταν εύλογο, η Καρδίτσα πίεσε περισσότερο. Δημιουργήθηκαν φάσεις μπροστά στην εστία του Λαζαρίδη, αλλά ο Κισσαμικός κατάφερε, με συντονισμένη αμυντική διάταξη να διατηρήσει το υπέρ του αποτέλεσμα και να πάρει τη δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη του, μετά το 0-1 επί της Παναχαϊκής στην Πάτρα!

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

09′ Φάουλ του Άλεξ Μάνιας από καλή θέση, η μπάλα πολύ άουτ

16′ Προσωπική ενέργεια του Δημόπουλου από τα αριστερά που μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ

38′ Ο Μπλέντι μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και πάσαρε στον Υφαντή, ο οποίος από δύσκολη θέση σούταρε αδύναμα με τη μπάλα να φεύγει άουτ

40′ ΓΚΟΛ για τον Κισσαμικό! αντεπίθεση με τον Τσικουδάκη που με ωραία παράλληλη μπαλιά βρήκε τον Βαττή, με τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα, ανοίγοντας το σκορ

61′ Φάουλ από μακρινή απόσταση του Πιτταρά, η μπάλα πήρε τροχιά προς το τέρμα και έδιωξε σε κόρνερ ο Λαζαρίδης

71′ Σουτ του Τσερκέζου από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε άουτ

76′ Ο Μπλέντι γέμισε με φάουλ για τον Κισκαμπάνη που έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση, όμως ο Λαζαρίδης μπλόκαρε

78′ Σέντρα του Σάββα, κεφαλιά του Μπλέντι, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του

84′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πιτταρά, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και έφυγε ελάχιστα έξω από τη συμβολή των δοκών

90’+1′ Μακρινό σουτ του Μαυριά, στην αγκαλιά του Λαζαρίδη η μπάλα

90’+4′ Ο Πιτταράς γέμισε με φάουλ, κεφαλιά του Καραχάλιου από καλή θέση, με τη μπάλα να περνάει άουτ

Διαιτητής: Κορδολαίμης (Αν. Αττικής)

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος, Στάμος (66′ Μαυριάς), Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Μπλέντι, Σκαθαρούδης (57′ Πιτταράς), Υφαντής (46′ Τσούκαλος), Τζέκος, Μπιτέλης

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Κουρτεσιώτης, Μάνιας (68′ Ποσίνκοβιτς), Σεληνιωτάκης, Γιαννίτσης, Βαττής, Σταθάκης (81′ Τζημογιάννης), Σαπαλίδης, Ενγκουέμ, Τσικουδάκης (60′ Μάντζης).