HomeΣΠΟΡΑπόλλων Π.-Ρέθυμνο 75-57

Απόλλων Π.-Ρέθυμνο 75-57

Όλους τους στόχους του κατάφερε στο παιχνίδι με το Ρέθυμνο ο Απόλλων. Η ομάδα της Πάτρας όχι μόνο νίκησε με το ευρύ 75-57 αλλά κάλυψε και τη διαφορά της ήττας της στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Ετσι νίκησε:

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός γι’ αυτό και οι Αχαιοί φρόντισαν να βάλουν νωρίς τα θεμέλια της νίκης τους. Με τους ξένους τους να προσφέρουν σκορ και δημιουργία, οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 16-6 και 23-10 ενώ λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε και στους 18 πόντους (34-16). Το Ρέθυμνο φάνηκε μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο και στις αρχές του τετάρτου όταν και μείωσε σε 46-43. Σ’ εκείνη την κρίσιμη ώρα όμως οι Ντίλαρντ και Μέιερ μίλησαν με μακρινά σουτ και ο Απόλλων αποκατέστησε την τάξη κάνοντας το σκορ 62-48. Στο τέλος δε οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την παθητικότητα του Ρεθύμνου και κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας τους στην Κρήτη (είχαν χάσει με 87-73).

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 38-25, 46-41, 75-57.

Απόλλων Πατρών (Μέξας): Πάλμπλαντ 8 (2), Ντίλαρντ 12 (2), Κουζέλογλου, Μέιερ 15 (3), Σάντλερ 8 (1), Αργυρόπουλος, Βεργίνης 7 (1), Τζαουάρα 4, Λαμπρόπουλος 15 (1), Νικολόπουλος, Γουντς 6.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σχίζας 2, Γιαννόπουλος 8 (2), Χάροου 9, Στόουν 5, Κάρτερ 18, Ντελινινκάιτις, Μάντεν 8 (1), Σάφτενααρ 2, Τσακαλέρης 5.

Ο άνθρωπος του αγώνα:

Πολύ εύστοχος ο Μέιερ, χτύπησε σε οριακές στιγμές του παιχνιδιού βοηθώντας αποφασιστικά τον Απόλλωνα. Είχε 2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 15 πόντους.

Το φύλλο αγώνα:

Με μία ακόμη νίκη στην τσέπη ο Απόλλων στοχεύει ακόμα ψηλότερα χωρίς να κοιτάζει τι γίνεται πίσω του στη βαθμολογία. Οι ξένοι του βοηθούν πάρα πολύ και το παιχνίδι του διακρίνεται από ωριμότητα. Το Ρέθυμνο εξέπληξε αρνητικά όχι γιατί ηττήθηκε αλλά γιατί δεν κατάφερε να βγάλει εγωισμό στο τελευταίο δεκάλεπτο.