HomeΣΠΟΡΤρομερή επίδοση της Μπελιμπασάκη στα 200μ.

Τρομερή επίδοση της Μπελιμπασάκη στα 200μ.

Στο ευρωπαϊκό της Λιλ

Ξεπέρασε τον εαυτό της η Μαρία Μπελιμπασάκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εθνικών ομάδων της Λιλ, πραγματοποιώντας την… κούρσα της ζωής της στα 200μ.

Η 26χρονη πρωταθλήτρια πήρε την πρώτη θέση στον τελικό του αγωνίσματος με επίδοση 22.76, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ και ταυτόχρονα τη φέρνει στη δεύτερη θέση όλων των εποχών στην Ελλάδα, πίσω μόνο από την κάτοχο του πανελληνίου ρεκόρ, Κατερίνα Κόφφα, το 22.67, της οποίας η Μπελιμπασάκη δείχνει σε θέση να απειλήσει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, ο Λυκούργος Τσάκωνας δεν κατάφερε να κάνει κούρσα ανάλογη των δυνατοτήτων του, αλλά και το 20.59 που σημείωσε του έδωσε την 3η θέση. Αν συνυπολογιστεί και η χθεσινή 4η θέση στα 100μ., ο Λάκωνας πρωταθλητής έδωσε 17 πολύτιμους βαθμούς στην Ελλάδα, στην προσπάθειά της να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία.

Αντίθετα, χαμηλά έμεινε στο μήκος η Χάιδω Αλεξούλη, η οποία περιορίστηκε στη 10η θέση με άλμα στα 5.94μ., στη μοναδική έγκυρη προσπάθειά της στον αγώνα. Επίσης, ο Ιάσων Θανόπουλος έμεινε στην ενδέκατη και τελευταία θέση της δισκοβολίας με 54.40μ.

Φετινό ρεκόρ και όριο για Δουβαλίδη, καλή παρουσία για Πεσιρίδου και Γκούσιν

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου κατέλαβε την 4η θέση των 100μ. εμπόδια με 13.12, ενώ ο Κώστας Δουβαλίδης πέτυχε την κορυφαία φετινή του επίδοση με 13.42, τερμάτισε 5ος στον τελικό των 110μ. εμπόδια και έπιασε το όριο για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνου.

Καλή παρουσία είχε και η Τατιάνα Γκούσιν στο ύψος, όπου πήρε την 5η θέση με 1.90μ., ύψος που πέρασε με την πρώτη προσπάθεια (όπως νωρίτερα και τα 1.80μ. και 1.85μ.).

Χαμηλότερα του αναμενομένου έμεινε ο Μιχάλης Αναστασάκης στη σφυροβολία, καθώς περιορίστηκε στην 8η θέση με καλύτερη βολή στα 67.68μ. (είχε επίσης 65.36μ. και μία άκυρη). Ο Ελληνας πρωταθλητής είχε την τρίτη καλύετρη φετινή επίδοση μεταξύ των συμμετεχόντων, αλλά έμεινε δέκα μέτρα μακριά από το ρεκόρ του. Στη σφαιροβολία γυναικών η Σταματία Σκαρβέλη ήταν 9η με 16.42μ. στην τρίτη προσπάθεια (15.98μ. και 15.84 οι άλλες δύο βολές της).

Στα δρομικά αγωνίσματα, οι Έλληνες αθλητές έμειναν πολύ μακριά από τον ανταγωνισμό. Τόσο ο Θανάσης Καλάκος στα 800μ. (1:52.27), όσο και η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου στα 1.500μ. (4:31.58) τερμάτισαν στην 11η και τελευταία θέση. Καλύτερα τα πήγε στα 3.000μ. στιπλ ο Νίκος Γκότσης, ο οποίος μάλιστα σημείωσε ατομικό ρεκόρ με 8:59.20 και κατετάγη 9ος.