HomeHL-SportsΑναντολού Εφές Ολυμπιακός 62-74

Αναντολού Εφές Ολυμπιακός 62-74

Ο Ολυμπιακός νίκησε με σκορ 74-62 την Εφές Αναντολού στο «Αμπντί Ιπεκτσί» της Κωνσταντινούπολης, πέτυχε το «break» και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των προημιτελικών της Ευρωλίγκας. Πλέον, η πρόκριση για το Final-4 θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την Τρίτη 2 Μαΐου.

Πολυτιμότερος παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, που ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους, ενώ ακολούθησε με 11 ο Πρίντεζης και 10 ο Γκριν. Οι ερυθρόλευκοι» έχασαν πολλά αμυντικά ριμπάουντ ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια κλείδωσαν την άμυνά τους και προκάλεσαν πολλά προβλήματα στην Εφές. Για τους Τούρκους ο Γκρέιντζερ ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Σπανούλη να εκτελεί βολή λόγω της τεχνικής ποινής που δέχθηκε ο Μπαλμπάι στο πρώτο δευτερόλεπτο και ένα τρίποντο από τον ίδιο (4-4), όμως η συνέχεια δεν ήταν καλή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκρέιντζερ νίκησε κατά κράτος τον Μάντζαρη και σκόραρε ακατάπαυστα οδηγώντας της Εφές μαζί με τους Μπράουν και Οσμάν στο +12 (18-6). Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδεσε περισσότερο την άμυνά της και ισορρόπησε το ματς μειώνοντας σε 18-14, με πόντους από τους Πρίντεζη, Μπιρτς και Παπαπέτρου. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 21-14, που διαμορφώθηκε από τους Ερτέλ και Χάνεϊκατ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Εφές να πετυχαίνει σερί 6-0 (27-14) και τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο ματς με τον Αγραβάνη να κάνει την αρχή (27-16) και τους Γιανγκ, Γκριν και Παπανικολάου να τον ακολουθούν (29-23). Από το 33-25 που διαμορφώθηκε με πόντους του Γκρέιντζερ, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με τους Γκριν και Παπανικολάου (33-29), ενώ δύο τρίποντα από τον Αμερικανό και τον Σπανούλη έβαλαν τον Ολυμπιακό στην διεκδίκηση του αγώνα (36-35).

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με βολές του Οσμάν (38-35) και τον Γκριν να βρίσκει… σίδερο σε δύο σουτ τριών πόντων που επιχείρησε.

Το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε πραγματικό ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μετά από πολύ ώρα με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη (40-38) και στη συνέχεια 43-40 με τρίποντο του Σπανούλη, ενώ μέχρι το 30’ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Το σκορ στο δεκάλεπτο έληξε 54-55, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν πόντους από τους Μπιρτς, Μάντζαρη, Σπανούλη και Παπανικολάου

Στον επίλογο ο Ολυμπιακός βρήκε το ρυθμό του, πάτησε το… γκάζι και κατέληξε να φύγει νικητής από το «Αμπντί Ιπεκτσί». Αγραβάνης και Παπαπέτρου έφεραν τους Πειραιώτες για πρώτη φορά στο +7 (54-61), στα πρώτα τρία λεπτά, ενώ ακολούθησε άμυνα με την σφραγίδα του Σφαιρόπουλου, για να καταβάλει τους μαχητικούς Τούρκους. Η διαφορά ανέβηκε στο +11 (57-68), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος, ενώ το ματς τέλειωσε με τον Γκριν να πετυχαίνει τρίποντο από την γωνία για το +13 (58-71). Τα τελευταία δύο λεπτά ήταν λίγα για να αλλάξει η εικόνα του ματς και ο Ολυμπιακός πέτυχε το «break» με το τελικό 74-62.