HomeHL-SportsΒέλγιο-Ελλάδα 1-1

Βέλγιο-Ελλάδα 1-1

Η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου άγγιξε ένα μεγάλο «διπλό» στις Βρυξέλλες απέναντι στο Βέλγιο, ωστόσο δεν κατάφερε να το κρατήσει καθώς ο Λουκάκου ισοφάρισε στο 89’ σε 1-1 για τους «κόκκινους διαβόλους».

Η «γαλανόλευκη» σταθηκε πολύ καλά στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης στο «King Baudouin Stadium» και απειλήθηκε ιδιαίτερα (πλην 1-2 περιπτώσεων) από τους αστέρες των Βέλγων, που είχαν μεν την κατοχή της μπάλας, αλλά έβλεπαν τους διαδρόμους προς την εστία του Καπίνο να είναι κλειστοί.

Σε ό,τι αφορά το επιθετικό κομμάτι η Ελλάδα στο πρώτο μισό του ματς δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Κουρτουά, που έχει ρόλο… θεατή στο ματς.

Πάντως στη μία φορά που η «γαλανόλευκη»… σημάδεψε την εστία του πορτιέρο της Τσέλσι βρήκε και στόχο, με τον Κώστα Μήτρογλου στο 46′ να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό γκολ, αφού πρώτα ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Σιμάν.

Στο 55ο λεπτό άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες εις βάρος της εθνικής μας, καθώς ο Ταχτσίδης είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας με 10 παίκτες το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που εν τέλει ολοκλήρωσε το ματς με 9, καθώς αποβλήθηκε στο τέλος και ο Τζαβέλλας.

Για να φτάσουμε στο 89ο λεπτό, όταν η Εθνική μας δέχτηκε τη «ψυχρολουσία» με το γκολ της ισοφάρισης από τον Λουκάκου, ο οποίος λίγα λεπτά αργότερα τον Καπίνο σε μία τεράστια επέμβαση (έχοντας ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού και και τη βοήθεια του δοκαριού).

Το γκολ του Λουκάκου

Το γκολ του Μήτρογλου

Γκολ: 46′ Μήτρογλου (Έλλαδα), 89′ Λουκάκου (Βέλγιο)

Κίτρινες: Ταχτσιδης (Ελλάδα), Φελαϊνί (Βέλγιο), Τζαβέλλας (Ελλάδα-Χάνει το ματς με τη Βοσνία), Μέρτενς (Βέλγιο), Βιτσέλ (Bέλγιο)

Κόκκινες: 64′ Tαχτσίδης (Ελλάδα), Τζαβέλλας

Βέλγιο: Κουρτουά, Αλντερβέιρελντ, Σιμάν (84′ Μιραλάς), Βερτόνγχεν, Τσαντλί, Βίτσελ, Φελαϊνί (66′ Ντεμπελέ), Καράσκο, Ναϊνγκολάν, Μέρτενς, Λουκάκου

Ελλάδα: Καπίνο, Τοροσίδης, Τζαβέλλας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σάμαρης, Ταχτσίδης, Σταφυλίδης, Φορτούνης (67′ Τζιόλης), Μάνταλος (84′ Ζέκα), Μήτρογλου (90+2′ Μήτρογλου)